Sto tisícům domácností končí fixace hypoték. Jak postupovat, pokud nemáte na splátky?

Sto tisíc domácností letos čeká další zásah do rodinného rozpočtu. Končí jim totiž fixace u hypotéky, což znamená, že se jim změní úroková sazba. Některým lidem splátky narostou i o několik tisíc korun měsíčně. Na co si dát při vyjednávání o nové ceně hypotéky pozor? A co dělat, pokud na splátky nebudete mít peníze?

Hypotéku si pan Adam Navrátil bral před sedmi lety, aby dostavěl dům a po rozvodu vyplatil bývalou manželku. Letos mu končí fixace. „Zatímco jsem měl sazbu 2,09 na první fixační období, teď jsem rád za 4,15 na tři roky,“ popisuje Navrátil.

Původně platil měsíčně 10,6 tisíc korun. Nově bude připlácet další dva tisíce –⁠ odvádět má 12 670 korun. „Začal jsem to řešit v únoru tohoto roku, a už to bylo na poslední chvíli,“ přiznává. Jako otec čtyř dětí počítá každou korunu.

Ceny hypoték rostou každý měsíc. Průměrná sazba už přesáhla pět procent. Ještě před rokem byla méně než poloviční. Pokud majitel hypotéky nemá na zaplacení vyšších splátek, má tři možnosti.

Lidé mohou využít prodloužení splatnosti hypotéky. „Tím pádem se sníží měsíční zátěž, ale ten úvěr se pro klienta prodražuje,“ radí obchodní ředitel Partners Jan Brejl. Další možností jsou splátkové prázdniny. „Připadá v úvahu něco, jako jsme měli v období covidu nebo při tornádu. Určité snížení splátek, ale je to samozřejmě jen dočasné,“ doporučuje generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Možný je také prodej nemovitosti – krajní možnost, které se možná někteří nevyhnou. „Domácnosti budou čelit nákladům ze všech různých stran. To, že řada domácností se může dostat do potíží, o tom není pochyb,“ dodává hlavní analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

Další rada zní – než kývnete na novou úrokovou sazbu, vyjednávejte, nikdy neberte první nabídku. Ani u pana Navrátila totiž nebylo vyjednávání jednoduché. „Nejprve jsem poptal svůj stávající bankovní dům a když jsem zjistil, jakou mi dali nabídku, tak jsem se lehce zhrozil,“ přiznává.

Teprve konkurence mu nabídla lepší sazbu. S konkurenční nabídkou šel zpět do své banky, ta sazbu nakonec dorovnala. „Kdybych tohle, co vám tady teď vyprávím, udělal půl roku dopředu, tak jsem byl hluboko pod třemi a půl procenty,“ dodává majitel hypotéky.

Tagy: