
Nouzové přistání letu z Prahy. Cestou na Kapverdy nás vyděsil zápach spáleniny, popisuje Češka
Pro desítky tisíc domácností bude letošní rok spojený s nepříjemnou zátěží pro jejich peněženky. Končí jim totiž fixace výhodných hypoték, zejména ze silného roku 2020. Tehdy byly hypoteční sazby pod dvěma procenty. Podle Hypoindexu České bankovní asociace se ale nyní pohybují těsně pod pěti procenty. Pro řadu lidí to bude znamenat navýšení měsíční splátky o několik tisíc korun. Při vyšších půjčkách i o několik desítek tisíc.
Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se ze 4,85 na 4,80 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
První klienti začali využívat odklad splátek úvěrů kvůli povodním. Finanční poradci ale varují, že by lidé měli odklad dobře zvážit, protože informace se objeví v dluhovém registru, kam banky musí reportovat. To by mohlo zhoršit bonitu klienta, pokud v budoucnu požádá o úvěr, a rovněž někteří pronajímatelé chtějí v rámci prověřování budoucího nájemce výpis z tohoto registru. Podle politologa Lukáše Valeše nechal stát tyto domácnosti na holičkách.
Češi si mohou pořídit bydlení za méně než jeden milion korun. Dříve se přitom jednalo o naprosto nereálnou částku. V současnosti tomu ale nahrávají nižší ceny nemovitostí a také zamrzlý stavební trh. Realitní experti nabádají, že právě nyní je nejvhodnější doba na pořízení levnějších bytů. Trh totiž ožívá a po nemovitostech brzy bude velká poptávka.
I letošní Vánoce budou ve znamení drahých dárků, ale nebude jich tolik. Lidé se chystají šetřit, kde se dá, a nákupy nechávají na poslední chvíli. Napovídají tomu průzkumy a předpoklady, kolik Češi utratí na vánoční svátky. Štědrý večer bude zřejmě chudší a úspornější.
Ekonomové důrazně varují před půjčkami na vánoční dárky. Přestože v posledních letech množství vánočních půjček klesá, pořád jsou u Čechů relativně časté. Ekonomové upozorňují, že následné splátky mohou trvat i několik let.
Rychlejší a jednodušší by měla být takzvaná platba na kontakt, kterou připravují banky v Česku. Lidé nebudou muset znát číslo účtu příjemce, přesto mu budou moci poslat peníze. Stačí znát jeho telefonní číslo. Česká národní banka v pondělí spustila registr, který to umožní.
Česká vláda chystá přechod k takzvaným identifikátorům, které by měly nahradit rodná čísla. Agentura Grant Thorton specializovaná na finanční analýzy odhaduje, že by měl přechod stát Česko desítky miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale tvrdí, že to tolik rozhodně nebude. Plán i přesto kritizují nejen ekonomové, ale také poslanec ODS Jan Skopeček. V době, kdy se vláda snaží hledat úspory kde se dá, znamená dle nich taková změna zbytečné utrácení. S tím souhlasí i opozice.
Stavební spořitelny reagují na diskuze o rušení státní podpory stavebního spoření. Návrh by měl dopad na více než tři miliony lidí. Spořitelny proto hledají možnosti, jak státní pomoc využít a jaké produkty klientům nabízet. Aktuálně se jedná o podpoře financování rekonstrukcí či zateplování bytů, které vyplývají z evropské směrnice o energetické náročnosti budov.
Krach amerických bank rozjel paniku na světových trzích. S problémy se potýkají další menší i střední finanční instituce a následně dopadají na sektor start-upů nebo odvětví kryptoměn. Akcie klesly i na pražské burze, kde jsou obchodovány také cenné papíry některých bank působících na českém trhu. Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler pro CNN Prima NEWS uvedl, že není důvod k obavám. Tuzemské banky totiž dle něj velmi dobře ustály i světovou finanční krizi během let 2008 a 2009. Ekonom Lukáš Kovanda vedle toho poradil, jak bezpečně rozložit vklady v Česku.
Pozor na platby v hotovosti. Lidé ve svých peněženkách totiž mohou stále mít bankovky, jejichž platnost skončila letos v polovině roku. Podle České bankovní asociace se neplatné bankovky dají snadno poznat díky datu výroby a také bezpečnostním prvkům.