CNN Prima News Česká bankovní asociace

Česká bankovní asociace

Výpis příspěvků ke štítku „Česká bankovní asociace“

Bartoš s rušením rodných čísel narazil i v koalici. Skopeček z ODS návrh za 55 miliard strhal

Česká vláda chystá přechod k takzvaným identifikátorům, které by měly nahradit rodná čísla. Agentura Grant Thorton specializovaná na finanční analýzy odhaduje, že by měl přechod stát Česko desítky miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale tvrdí, že to tolik rozhodně nebude. Plán i přesto kritizují nejen ekonomové, ale také poslanec ODS Jan Skopeček. V době, kdy se vláda snaží hledat úspory kde se dá, znamená dle nich taková změna zbytečné utrácení. S tím souhlasí i opozice.

Konec státní podpory „stavebka“? Spořitelny už hledají náhradu. Podívejte se, co je ve hře

Stavební spořitelny reagují na diskuze o rušení státní podpory stavebního spoření. Návrh by měl dopad na více než tři miliony lidí. Spořitelny proto hledají možnosti, jak státní pomoc využít a jaké produkty klientům nabízet. Aktuálně se jedná o podpoře financování rekonstrukcí či zateplování bytů, které vyplývají z evropské směrnice o energetické náročnosti budov.

Panika na trzích zasáhla i pražskou burzu. Ekonom radí, jak ochránit vklady v Česku

Krach amerických bank rozjel paniku na světových trzích. S problémy se potýkají další menší i střední finanční instituce a následně dopadají na sektor start-upů nebo odvětví kryptoměn. Akcie klesly i na pražské burze, kde jsou obchodovány také cenné papíry některých bank působících na českém trhu. Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler pro CNN Prima NEWS uvedl, že není důvod k obavám. Tuzemské banky totiž dle něj velmi dobře ustály i světovou finanční krizi během let 2008 a 2009. Ekonom Lukáš Kovanda vedle toho poradil, jak bezpečně rozložit vklady v Česku.

Z vlastního bydlení je luxus. Sazby hypoték stouply k nejvyšším hodnotám za 20 let

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v listopadu mírně vzrostla na 5,96 procenta z říjnových 5,86 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,3 miliardy korun, meziměsíčně mírně více. Meziroční propad se prohloubil na 84 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Úrokové sazby hypoték jsou na novém rekordu. Stouply nejvýše od začátku roku 2010

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Vláda chce bankám brát 60 procent jejich čistého zisku. Má to přinést 25 miliard ročně

Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhne ministerstvo financí, má činit 60 procent z jejich čistého zisku po dobu tří let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 25 miliard korun každý rok. Vyplývá to ze středečního jednání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) s vedením České bankovní asociace (ČBA). Daň se bude týkat šesti největších bank. Mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank.

Banky se chtějí vyhnout válečné dani. Nabízejí ekonomickou pomoc až 50 miliard korun

Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a přinesla by státu až 50 miliard korun. Návrhy zahrnují podporu dostupného bydlení financováním Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), dopravních projektů, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB).