CNN Prima News Česká bankovní asociace

Česká bankovní asociace

Výpis příspěvků ke štítku „Česká bankovní asociace“

Úrokové sazby hypoték jsou na novém rekordu. Stouply nejvýše od začátku roku 2010

13. října 2022 06:46

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Vláda chce bankám brát 60 procent jejich čistého zisku. Má to přinést 25 miliard ročně

5. října 2022 19:14

Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhne ministerstvo financí, má činit 60 procent z jejich čistého zisku po dobu tří let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 25 miliard korun každý rok. Vyplývá to ze středečního jednání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) s vedením České bankovní asociace (ČBA). Daň se bude týkat šesti největších bank. Mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank.

Banky se chtějí vyhnout válečné dani. Nabízejí ekonomickou pomoc až 50 miliard korun

22. září 2022 11:23

Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a přinesla by státu až 50 miliard korun. Návrhy zahrnují podporu dostupného bydlení financováním Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), dopravních projektů, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB).

Končí zdražování hypoték? Expert naznačil vývoj úrokových sazeb do konce roku

15. srpna 2022 10:43

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět mírně vzrostly. Možná se však dostaly do bodu, ze kterého by v dohledné době mohly zamířit opačným směrem. Nebo alespoň přestat stoupat. Myslí si to Radek Šalša, šéf komunikace České bankovní asociace. „Je naděje, že nabídkové sazby dosahují svého vrcholu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Češi kvůli zdražovací mánii omezují nákupy. Ceny potravin ještě vzrostou, varují ekonomové

14. srpna 2022 05:24

Záblesk naděje, který je jednoznačně pozitivní zprávou. Tak analytici hodnotí nová čísla červencové inflace, která dosáhla tempa 17,5 procenta. V meziměsíční dynamice však poklesla. Uklidnění hlásí jak růst cen potravin, tak i bytové vybavení nebo stravování a ubytování. Ekonomové však upozorňují, že stále není inflace na vrcholu a je potřeba počítat s tím, že průměrný růst spotřebitelských cen bude letos okolo 16 až 17 procent.