Stonehenge na okraji Prahy. Archeologové odkryli stavbu starší než slavný objekt v Anglii

Svým tvarem připomíná světoznámý Stonehenge, je ale o 1 500 let starší. Pravěký rondel, který byl objeven v 80. letech, nyní podruhé od jeho nalezení odkryli odborníci z Akademie věd ČR (AV ČR). V Evropě archeologové našli pouze zhruba 200 takových objektů, stavba na okraji Prahy je tedy poměrně ojedinělá. Vědce navíc překvapila míra její zachovalosti.

„Většinou se naleznou pouze zbytky příkopu nebo i několika příkopů, které dřevěnou konstrukci uvnitř centrální části rondelu původně obepínaly. Dochované tři žlábky (do palisádových žlábků byla původně zapuštěna centrální dřevěná konstrukce stavby, pozn. red.) jsou pro nás do značné míry překvapením, protože původní terén se posledních sedm tisíc let výrazně změnil,“ podivil se nad zachovalostí objektu vedoucí terénního výzkumu Miroslav Kraus z Archeologického ústavu AV ČR.

ČTĚTE TAKÉ: Pohlreich ostře o kauze dětí v restauracích: Lidé jsou zpovykaní. Na pravidla máme právo

Rondely jsou kruhové stavby s průměrem mezi 30 a 220 metry. Objekt z Prahy-Vinoře se se svými 55 metry v průměru řadí spíše k menším. V Evropě bylo podobných staveb objeveno jen asi 200.

Vinořský rondel je neobvyklý také z toho důvodu, že má tři vstupy. Nejčastěji mívají tyto stavby vstupy čtyři, mířící k hlavním světovým stranám. „Pokud jsou doloženy dva, jsou umístěny východním a západním směrem z centra rondelu,“ uvedl Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu AV ČR.

Odborníci měli také jedinečnou příležitost prozkoumat objekt téměř celý. „To je pro archeologii mimořádná příležitost. V Evropě se takto odkrylo jen kolem deseti rondelů,“ doplnil Řídký.

Výzkumníci u naleziště působili od loňského července. „Výzkum je už ukončený a teď připravujeme takzvanou nálezovou zprávu. Věci, které se na místě našly, prošly očistou a předali jsme je do Národního muzea,“ vysvětlil pro TN.cz Řídký.

K čemu rondely sloužily?

Vinořský rondel byl objeven v 80. letech minulého století při budování inženýrských sítí. Vědci se na místo vrátili o deset let později a poté znovu v létě 2022.

O původní podobě a funkci rondelu se vedou spory. S jistotou vědci vědí, že uvnitř stála kůlová konstrukce ukotvená v žlábcích, obkroužená jedním až čtyřmi příkopy. Na vnější straně příkopu se pravděpodobně nacházel val z vykopaného materiálu. V předchozích výzkumech experti zjistili, že severovýchodně od rondelu se nachází neolitické sídliště.

Všechny dodnes objevené rondely pocházejí z období 4850 až 4700/4600 před naším letopočtem. Na území hlavního města byl v roce 2006 objeven ještě jeden rondel, a to na Hůrce.

Tagy:
archeologie Národní muzeum Stonehenge Praha Vinoř Akademie věd České republiky Jaroslav Řídký Archeologický ústav Akademie věd České republiky