Šťourání v nose – zlozvyk mnoha dětí, ale i dospělých. Doposud byl považován především za nehezký a společensky nevhodný. Výzkum Griffithovy univerzity v australském Queenslandu však naznačil, že tato činnost může být také velmi riziková, informuje web Medical News Today. Bakterie se totiž mohou snadněji dostat až do mozku.
Výzkum, který byl zveřejněný v odborném časopise Nature Scientific Reports Trusted Source přibližuje, že poškozením nosní dutiny mohou bakterie proniknout do mozku prostřednictvím čichového nervu.
Jakmile se dostanou do mozku, mohou představovat velké riziko. Některé bakterie totiž stimulují ukládání poškozené bílkoviny zvané beta-amyloid. Právě ta může vést k rozvoji Alzheimerovy choroby, píše Medical News Today.
Průlomové zjištění
Profesor a autor studie James St John uvedl, že zjištění považuje za velmi důležité. „Jiné studie prokázaly, že bakterie Chlamydia pneumoniae je přítomna v placích (shlucích bílkovin, pozn. red.), které hrají roli při Alzheimerově nemoci. Není však známo, jak se tam bakterie dostávají a zda způsobují patologické stavy spojené s touto chorobou, nebo s ní pouze souvisejí,“ dodal. Studie byla provedená na myších.
Alzheimer je nevyléčitelné degenerativní onemocnění mozku. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se loni v Česku léčilo s Alzheimerovou chorobou přes 68 tisíc lidí. Za posledních deset let se jejich počet více než zdvojnásobil. Podle odborníků nemuselo být toto onemocnění u mnoha pacientů odhaleno.