Šťourání v nose – zlozvyk mnoha dětí, ale i dospělých. Doposud byl považován především za nehezký a společensky nevhodný. Výzkum Griffithovy univerzity v australském Queenslandu však naznačil, že tato činnost může být také velmi riziková, informuje web Medical News Today. Bakterie se totiž mohou snadněji dostat až do mozku.
Výzkum, který byl zveřejněný v odborném časopise Nature Scientific Reports Trusted Source přibližuje, že poškozením nosní dutiny mohou bakterie proniknout do mozku prostřednictvím čichového nervu.
V Německu řádí „pekelný pes“. Nová varianta covidu dostala děsivý název, říká Prymula
Koronavirová situace v Česku se v posledních týdnech zlepšila, nejvíce pomohlo teplé počasí. S příchodem zimy však bude pozitivních případů přibývat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Zmínil i nové varianty viru, které již nyní evidují nedaleko českých hranic. Přiblížil, jak nebezpečný je takzvaný „pekelný pes“, který se objevil v Německu.
Jakmile se dostanou do mozku, mohou představovat velké riziko. Některé bakterie totiž stimulují ukládání poškozené bílkoviny zvané beta-amyloid. Právě ta může vést k rozvoji Alzheimerovy choroby, píše Medical News Today.
Průlomové zjištění
Profesor a autor studie James St John uvedl, že zjištění považuje za velmi důležité. „Jiné studie prokázaly, že bakterie Chlamydia pneumoniae je přítomna v placích (shlucích bílkovin, pozn. red.), které hrají roli při Alzheimerově nemoci. Není však známo, jak se tam bakterie dostávají a zda způsobují patologické stavy spojené s touto chorobou, nebo s ní pouze souvisejí,“ dodal. Studie byla provedená na myších.
Alzheimer je nevyléčitelné degenerativní onemocnění mozku. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se loni v Česku léčilo s Alzheimerovou chorobou přes 68 tisíc lidí. Za posledních deset let se jejich počet více než zdvojnásobil. Podle odborníků nemuselo být toto onemocnění u mnoha pacientů odhaleno.