Vegetariánská a pescateriánská strava údajně významně snižují riziko středně těžkého a těžkého průběhu onemocnění COVID-19. U vegetariánské stravy se má jednat až o 73 procent, u pescateriánské (vegetariánská strava doplněná rybami a mořskými plody) o 59 procent nižší riziko oproti lidem, kteří jedí maso. Informoval o tom web Daily Mail.
Již předchozí studie ukázaly souvislost mezi stravou a závažností infekce COVID-19, což se vědci rozhodli v rámci nového výzkumu dále prověřit.
Tým vědců z americké zdravotnické školy Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimoru se v rámci své studie zaměřil na stravovací návyky a závažnost průběhu covidu u 2 884 lékařů a sester z „první linie“, kteří byli viru vystaveni od července do září 2020. Šlo o zdravotníky pracující ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Velké Británii a USA.
Vyhýbání se masu snižuje riziko vážného průběhu COVID-19
Studie vycházející ze stravování, anamnézy (soubor údajů o prodělaných nemocech pacienta) a incidence COVID-19 zohledňující navíc věk, etnický původ nebo faktory životního stylu, jako jsou kouření nebo úroveň fyzické aktivity, odhalila pozoruhodnou souvislost mezi vyhýbání se masu a snížením rizika závažného průběhu covidu.
Vegetariáni a vegani jsou náchylnější ke zlomeninám než jedlíci masa
Vegani a vegetariáni jsou náchylnější k lámání kostí než ti, kteří jedí maso, ukazuje studie zveřejněná v časopise BMC Medicine. Veganům častěji hrozí zlomeniny nohou, obratlů a v oblasti boků, vegetariánům a pescetariánům zlomeniny kyčlí.
Vědci zjistili, že u účastníků průzkumu vyhýbajících se masu existovala významně nižší pravděpodobnost rozvoje těžkého průběhu COVID-19, a to o 73 procent u vegetariánské a 59 procent u pescateriánské stravy.
Protože informace poskytovali účastníci studie a mohou tedy být v mnoha případech subjektivní, vědci nemohou závěr studie jednoznačně potvrdit. Předpokládají nicméně, že odolnost vůči koronaviru může být způsobena zvýšeným obsahem vitamínů, živin a minerálů v rostlinné stravě, protože jsou životně důležité pro zdravý imunitní systém.
Kvalitní strava je důležitá pro imunitní reakci
„Naše výsledky naznačují, že zdravá strava bohatá na potraviny s vysokým obsahem živin může být považována za ochranu před závažným průběhem COVID-19,“ informovali vědci o závěrech své práce.
„Trendy v této studii jsou omezeny jejím rozsahem, proto je v interpretaci nálezů nutná opatrnost,“ uvedl zástupce pracovní skupiny NNEdPro Nutrition and COVID-19 Shane McAuliffe. „Nicméně vysoce kvalitní strava je důležitá pro zajištění adekvátní imunitní reakce, která může zase ovlivnit náchylnost k infekci a její závažnost,“ dodal.