Středoafrická republika přijala bitcoin jako platidlo. V USA si budou do krypta spořit

Žádná Latinská Amerika. Další stát, který přijal bitcoin jako oficiální platidlo, se zjevil překvapivě v Africe. Středoafrická republika se těžko potýká s adopcí internetu, přesto se má sektor digitálních mincí v zemi významně rozvíjet. Nejen o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Málokterý kryptoměnový expert předpokládal, že po Salvadoru přijme bitcoin jako oficiální platidlo právě Středoafrická republika. Jde totiž o mimořádně chudou zemi se složitou politickou situaci, kde je luxusem i přístup k internetu nebo elektrickému proudu.

Motivace africké země

„Jde o překvapivý tah, protože většinu HDP Středoafrické republiky tvoří zemědělství a penetrace internetu je tu jen 11 procent a jen 14 procent má stabilní přístup k elektrické energii,“ rozvedl Cryfin.

Podle některých je hlavní motivací Středoafrické republiky snaha vyvázat se ze závislosti na francouzské centrální bance. Spolu s přijetím bitcoinu země legalizovala kryptoměny obecně a připravila prostor pro pozdější adopci.

Spoření do bitcoinu

To v USA jsou digitálním mincím nakloněni už delší dobu. Kryptoměny se tam oficiálně zařadily mezi klasická investiční aktiva. Jeden z největších správců aktiv Fidelity Investments totiž umožní klientům investovat do bitcoinu prostřednictvím důchodového spoření. Do bitcoinu by mohla jít až jedna pětina portfolia.

V kontextu kryptoměnových inovací ale nechtějí zůstat pozadu ani v Evropě. Dokládají to slova staronového prezidenta Emmanuela Macrona, který chce skrze Evropskou unii podporovat web 3, metaverse i NFTs. Uspíšit chce také vývoj digitálního eura.

V rozvoj NFT sektoru ze svých vlastních důvodů pokračuje také Ukrajina. „Země spustila dedikované webové stránky, kde je možné nakupovat a darovat NFTs. Odkazují na adresy NFTs na OpenSea, které podpoří jejich válečné snahy. Zároveň je tu ethereová adresa, kam lze NFTs darovat,“ uvedl Cryfin.

Co dalšího hýbe světem kryptoměn – to už zjistíte ve videu výše.

Tagy: