reklama

Středula by si představoval minimální mzdu ve výši 16 tisíc korun

V současnosti je v Česku minimální mzda ve výši 14 600 korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula by chtěl, aby se tato částka navýšila v příštím roce na 16 tisíc korun. V pořadu K věci televize CNN Prima NEWS moderátorce Pavlíně Kosové ale přiznal, že odbory o tom s vládou zatím nejednaly.

reklama

„O příštím roce se hovoří jako o období, kdy všechno poroste, ekonomika třeba až o pět procent. Bez toho, že lidé budou mít peníze, to ale nepůjde. Česká minimální mzda je velmi nízká,“ řekl Středula a dodal, že dokonce jedna z nejnižších v Evropské unii. „Náš požadavek jsme ještě nevyslovali, ale od ledna 2021 si dokáži představit částku 16 tisíc korun, protože věřím vládě, že předpovědi neříká jen tak to větru,“ vysvětlil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Zaměstnavatelé se chovají seriózně

Na otázku moderátorky Pavlíny Kosové, zda si myslí, jestli nebude mít vláda s takovým navýšením problém, Středula odpověděl: „Jednání ještě neproběhlo, ale je možné, že na to vláda nebude chtít přistoupit.“ S ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) prý bude poprvé jednat 16. července, zároveň se musí počkat, jak dopadne schvalování schodku státního rozpočtu ve výši půl bilionu korun.

K tématu

Středula se též vyjádřil k současné nezaměstnanosti v České republice. „Nikdo neví, co bude například v říjnu a listopadu, až se koronavirus zkombinuje s chřipkou nebo angínou. Zatím ale musím říci, že zaměstnavatelé se chovají seriózně, nesnaží se propouštět,“ uvedl Středula, podle kterého si zaměstnavatelé uvědomují, že zaměstnance potřebovali před krizí, to samé bude platit i po ní.

Firmám prý rozhodně pomohou vládní podpůrné nástroje, jako je například program Antivirus. „Vláda by měla dát signál, že program bude pokračovat do konce letošního roku. Řada firem už přerušila kvůli nové vlně nákazy provoz,“ zdůraznil Středula. Nejde ale jen o českou iniciativu, protože velkou roli bude hrát situace v okolních zemích. Například automobilový průmysl je závislý na exportu a na subdodavatelích, kteří mohou v případě většího počtu nakažených v dané zemi přestat dovážet do Česka potřebné výrobky.

Němec pracuje za život o 11 let méně

Podle předsedy ČMKOS bude velmi důležitá také debata o výši důchodového věku. Odbory mají požadavek, aby lidé, kteří vykonávají těžkou práci, mohli jít do důchodu dříve. „Je potřeba si uvědomit, že český zaměstnanec má vysoký roční fond pracovní doby. Například Němec odpracuje za rok o 400 hodin méně. To při čtyřech desítkách let v zaměstnání dělá jedenáct roků. Důchodový věk ale mají Češi i Němci velmi podobný,“ přiblížil Středula.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama