Zaměstnanec se stává daňovým soumarem, reagoval odborář Středula na paušální daň

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl odborový předák Josef Středula.

Vláda v pondělí odhlasovala paušální daň a kompenzace pro pracovníky na dohodu. O tom, jak hodnotí nová opatření, hovořil v pořadu 360° šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Vláda schválila, že živnostníci s ročním příjmem do 800 000 Kč budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Ta má podnikatelům podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) přinést kromě finanční úspory i méně administrativní zátěže. Schillerová také informovala, že pracovníci na dohodu dosáhnou na kompenzacích za opatření proti koronaviru až 31 150 Kč.

Zaměstnanec se stává daňovým soumarem.

Podle odborového předáka Josefa Středuly paušální daň ale není významnou administrativní úlevou. „Podmínky, které budou nastaveny pro živnostníky, se budou řešit až na konci (zdaňovacího) období a to bohužel nijak nepomůže. Dochází totiž ještě k většímu rozdílu mezi zdaňováním zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, a to přesně protisměrně,“ vysvětloval Středula.

Novým opatřením vlády se podle něj situace ještě zhorší. „Tady se zaměstnanec stává daňovým soumarem. Je neustále více a více zatěžován daní. Všem ostatním se snižují a jediný, kdo to má všechno platit, je zaměstnanec ze svého příjmu. Myslím si, že tady vláda překročila určitou mez, kdy nadále jedné části snižuje a té druhé paradoxně dále zvyšuje zdanění,“ komentoval Středula.

Byl bych rád, kdyby se Antivirus začal vyplácet zálohově.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů by ještě na pomoc ekonomice od vlády uvítal změnu v současném programu Antivirus na ochranu pracovních míst. „Byl bych velmi rád, kdyby se stávající Antivirus začal vyplácet zálohově. Nebylo by podmínkou, že zaměstnavatel nejdříve vyplatí mzdu a až potom se mu refunduje, ale záloha by se zaplatila dopředu. Tím by se zaměstnavateli zároveň dodala likvidita a firmám by se obrovsky ulehčilo, protože by si na výplaty nemusely půjčovat a měly by peníze přímo,“ vysvětloval Středula.

V pondělí představitelé vlády, podnikatelů a odborů na tripartitě řešili také investice vlády, které mají českou ekonomiku vyvést z krize. „Vláda tady udělala obrovský kus práce. Nebýt jejích investic do silnic, železnic nebo vodních koridorů, současná ekonomika by byla ještě v horším stavu,“ dodal Středula.

Tagy: