Střela, která měnila dějiny: Trump před rokem unikl smrti, pomohl mu atentát do Bílého domu?

Donald Trump je po střelbě blíže k tomu stát se znovu prezidentem, míní expert

Je tomu přesně rok, co v americkém městě Butler v Pensylvánii tehdejší kandidát na prezidenta USA a dnes staronový šéf Bílého domu Donald Trump doslova o pár centimetrů unikl smrti. Mladý atentátník ho zasáhl střelou do ucha a dalšího člověka stojícího kousek od Trumpa zabil, sám pak zemřel při odvetné palbě prezidentovy ochranky. Byl tento neúspěšný atentát a hlavně Trumpova bezprostřední reakce na něj bodem, který mu vyhrál volby a změnil vývoj dění v USA?

Loňské záběry nejspíš utkvěly v hlavě každému, kdo je viděl. Trump obklopen svými příznivci řeční a najednou se s výkřikem chytá za pravé ucho. V pozadí jsou slyšet zvláštní zvuky, posléze se ukáže, že se jednalo o střelbu.

ČTĚTE TAKÉ: Trump oznámil zavedení 50procentních cel na měď. Cena kovu vyskočila na rekordní úroveň

Republikánského kandidáta okamžitě zalehávají agenti tajné služby, aby ho kryli vlastními těly. Mezitím se spustí odvetná palba směrem na místo, odkud přišly první výstřely. Agenti pálí na atentátníka, který je později identifikován jako teprve 20letý Thomas Matthew Crooks a jeden z odstřelovačů ho zasáhne do hlavy. Crooks je na místě mrtvý.

Trumpa mezitím agenti okamžitě přesouvají do bezpečí. V ten moment fotografové a kamery spatří, že exprezidentovi krvácí ucho. Při ústupu stihne ještě svým příznivcům i kamerám ukázat zaťatou pěst a zakřičet: „Bojujte, bojujte, bojujte!“ Ikonické snímky jsou na světě.

Zraněný Trump měl obrovské štěstí. Z atentátu vyvázl jen s drobným poraněním, které na čas zakryl obvazem, dnes už následky atentátu prakticky nejsou vidět. O vlásek unikl smrti díky tomu, že v pravou chvíli pohnul hlavou jiným směrem, než kam mířil atentátník.

Takové štěstí však neměl 50letý hasič a Trumpův příznivec Corey Comperatore, který stál v přímé linii s prezidentem na pódiu. Crooks ho zasáhl a záchranáři pak bojovali o Comperatoreho život marně.

Ikonické snímky

Trump se stal jedním z mnoha amerických prezidentů, na něž byl spáchán atentát. Naposledy šílenému střelci unikl jiný republikán – Ronald Reagan.

Pro Trumpa znamenal atentát nakonec vydatnou vzpruhu směrem do podzimních prezidentských voleb, v nichž se utkal s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

V Butleru pořízené fotky těsně po atentátu se staly symbolem jeho kampaně. Portál USA Today uvádí, že útok mu skutečně vydatně pomohl a dokázal na jeho stranu přilákat především řadu mužských voličů.

Trump poté mohl využít i náboženské cítění voličů. „Stojím před vámi díky zásahu všemohoucího Boha,“ prohlásil na republikánském sjezdu ve wisconsinském Milwaukee, jak připomíná list The New York Times. „Byla to ruka boží. Byl tam,“ zdůraznil pozdější vítěz prezidentských voleb.

Jak vydělat na atentátu?

Americká konzervativní spisovatelka a novinářka Salena Zitová ve své knize o neúspěšném atentátu napsala, že útok učinil Trumpa „zanícenějším, aby ve svém úřadě vykonal ještě větší věci“.

Jak tento příběh pokračoval dál, je dobře známo. Trump se na podzim utkal s Harrisovou a jednoznačně prezidentské volby ovládl, když zvládl získat všechny klíčové státy a zajistil si dostatečnou podporu volitelů v celých Spojených státech. Je otázkou, zda by se mu na podzim podařilo uspět, kdyby k atentátu nedošlo.

Na atentátu dokázal dokonce i vydělat. Jeho společnosti v minulosti prodávaly za 299 dolarů (6 290 korun) tenisky s jeho zakrvácenou podobiznou. Nedávno navíc Trump spustil prodej svého nového parfému za 249 dolarů, který pojmenoval podle svého hesla z Butleru: „Bojujte, bojujte, bojujte!“

PODÍVEJTE SE: Trumpova ofenziva. „Vraždícímu“ Putinovi slíbil zásadní vzkaz, Kanadě a EU další celní tornádo

Tagy:
atentát prezidentské volby politika Bílý dům vláda USA Donald Trump hlava státu Kamala Harrisová Americké volby 2024 trestná činnost, právo a spravedlnost Thomas Matthew Crooks Butler