Nejméně jednoho mrtvého a 15 raněných si podle úřadů a médií vyžádaly čtvrteční přestřelky mezi pohraničníky a vojáky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. O zabití obyvatele tádžické vsi Chodžaj-Aalo informovala novináře radnice v pohraničním městě Isfara, podle které v místní nemocnici ošetřují 11 zraněných Tádžiků: tři civilisty a osm vojáků. V Kyrgyzstánu museli hospitalizovat čtyři zraněné, tvrdí místní úřady.
„Hlavní přestřelky mezi jednotkami pohraniční stráže Kyrgyzstánu a Tádžikistánu se odehrály v obcích Tort-Kočo a Čyr-Dobo. Tádžická strana použila minomety a granátomety,“ citovala AFP kyrgyzské pohraničníky. O případných obětech se zpráva nezmiňuje, upozornil TASS.
Podle tádžické verze, citované serverem 24.kg, incident vyvolali Kyrgyzové, kteří házeli kameny na tádžická auta, kvůli čemuž musela být uzavřena silnice mezi městy Isfara a Oš. Na místě jsou zástupci úřadů obou zemí a velitelé pohraničních jednotek. Místní obyvatelé nicméně nadále hlásí střelbu.
Kyrgyzská pohraniční stráž podle TASS uvedla, že „tádžická strana nepřerušuje střelbu“ a navíc „stahuje k hranicím těžkou vojenskou techniku a posily“. Přestřelky pokračují v obcích Eki-Taš, Kum-bazar a Čyr-Dobo, uvedlo komuniké, které se nepřímo zmínilo i o posilách na kyrgyzské straně, a sice o tom, že Tádžikové z minometu ostřelovali vojáky z jednotky ministerstva vnitra Kyrgyzstánu. Vinou ostřelování shořel dům kyrgyzského občana.
„Střelba z Kyrgyzstánu se v současnosti stupňuje. Vyžádala si oběti mezi civilisty a pohraničníky v Tádžikistánu,“ uvedl podle TASS Státní výbor národní bezpečnosti Tádžikistánu, tedy tádžická tajná služba. Podle ní Kyrgyzstán ostřeluje z minometů civilisty, automobilovou dopravu a různé objekty a také využívá bezpilotní letouny.
Na hranicích mezi dvěma středoasijskými zeměmi vypukly na konci loňského dubna potyčky kvůli sporu o vodní zdroj a postupně přerostly v přestřelky. V červnu se prezidenti obou zemí domluvili na vytyčení hranic, nicméně incidenty se podle zpráv médií nadále opakovaly.
Hranice mezi oběma státy je dlouhodobě neklidná a konflikty nejsou neobvyklé, pravidelně se do nich zapojují členové pohraničních stráží. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.
Násilí, které se rozhořelo v dubnu, bylo nejhorší za posledních třicet let, co jsou někdejší sovětské republiky nezávislými státy, podotkla tehdy AFP. Při bojích zemřelo na obou stranách podle oficiálních údajů celkem 55 lidí a 270 dalších bylo zraněno.