Nejméně jednoho mrtvého a 15 raněných si podle úřadů a médií vyžádaly čtvrteční přestřelky mezi pohraničníky a vojáky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. O zabití obyvatele tádžické vsi Chodžaj-Aalo informovala novináře radnice v pohraničním městě Isfara, podle které v místní nemocnici ošetřují 11 zraněných Tádžiků: tři civilisty a osm vojáků. V Kyrgyzstánu museli hospitalizovat čtyři zraněné, tvrdí místní úřady.
„Hlavní přestřelky mezi jednotkami pohraniční stráže Kyrgyzstánu a Tádžikistánu se odehrály v obcích Tort-Kočo a Čyr-Dobo. Tádžická strana použila minomety a granátomety,“ citovala AFP kyrgyzské pohraničníky. O případných obětech se zpráva nezmiňuje, upozornil TASS.
Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.
Podle tádžické verze, citované serverem 24.kg, incident vyvolali Kyrgyzové, kteří házeli kameny na tádžická auta, kvůli čemuž musela být uzavřena silnice mezi městy Isfara a Oš. Na místě jsou zástupci úřadů obou zemí a velitelé pohraničních jednotek. Místní obyvatelé nicméně nadále hlásí střelbu.
Kyrgyzská pohraniční stráž podle TASS uvedla, že „tádžická strana nepřerušuje střelbu“ a navíc „stahuje k hranicím těžkou vojenskou techniku a posily“. Přestřelky pokračují v obcích Eki-Taš, Kum-bazar a Čyr-Dobo, uvedlo komuniké, které se nepřímo zmínilo i o posilách na kyrgyzské straně, a sice o tom, že Tádžikové z minometu ostřelovali vojáky z jednotky ministerstva vnitra Kyrgyzstánu. Vinou ostřelování shořel dům kyrgyzského občana.
„Střelba z Kyrgyzstánu se v současnosti stupňuje. Vyžádala si oběti mezi civilisty a pohraničníky v Tádžikistánu,“ uvedl podle TASS Státní výbor národní bezpečnosti Tádžikistánu, tedy tádžická tajná služba. Podle ní Kyrgyzstán ostřeluje z minometů civilisty, automobilovou dopravu a různé objekty a také využívá bezpilotní letouny.
Na hranicích mezi dvěma středoasijskými zeměmi vypukly na konci loňského dubna potyčky kvůli sporu o vodní zdroj a postupně přerostly v přestřelky. V červnu se prezidenti obou zemí domluvili na vytyčení hranic, nicméně incidenty se podle zpráv médií nadále opakovaly.
Hranice mezi oběma státy je dlouhodobě neklidná a konflikty nejsou neobvyklé, pravidelně se do nich zapojují členové pohraničních stráží. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.
Násilí, které se rozhořelo v dubnu, bylo nejhorší za posledních třicet let, co jsou někdejší sovětské republiky nezávislými státy, podotkla tehdy AFP. Při bojích zemřelo na obou stranách podle oficiálních údajů celkem 55 lidí a 270 dalších bylo zraněno.