Většina z nás si Vánoce bez stromečku těžko dovede představit. Dříve ale součástí vánočních svátků vůbec nebyl. Církev se dokonce proti tomuto zvyku bránila. Nakonec si ale stromeček vydobyl své místo a je v době adventu součástí každé domácnosti.
Vánoční stromečky jsou spojovány zejména s křesťanskými svátky. Jejich původ ale má mnohem hlubší kořeny. V době oslav zimního slunovratu zelené haluze symbolizovaly život a plodnost.
Poprvé se v Evropě stromeček symbolem vánočních svátků stal v 2. polovině 16. století. Na území Prahy se jako první objevil v roce 1812. Tehdy jím své hosty překvapil tehdejší ředitel Stavovského divadla a bavorský rodák Jan Karla Liebich na libeňském letohrádku Šilbach, známém též jako Na ztracené vartě. Zdobení vánočních stromků se pak rozšířilo především ve 20. a 30. letech 19. století.
Je velmi zajímavé, že církev se z počátku tomuto zvyku bránila. Duchovní totiž považovali vánoční stromečky za nedůstojné. K jejich přítomnosti v kostelích tak došlo mnohem později než v domácnostech.
Stromeček u stropu
Dříve se stromeček zavěšoval ke stropu, někdy i špičkou dolů. Důvod byl především praktický – pokoje a světničky byly malé a tímto způsobem se dalo ušetřit místo. Tato tradice se ale v posledních letech vrací zpět.
Historie ozdob na vánoční stromeček se ubírala dvěma směry. Na venkově se vyráběly z dostupných materiálů, tedy hlavně z přírodních. Na stromeček se tak například věšely šišky, jablíčka a ozdoby ze slámy nebo z papíru. Výjimkou nebyly ani ozdobičky z těsta. Naopak ve městě si oblíbily ozdoby z manufaktur a továren a především byly ze skla, keramiky, ale i ze sádry.
Vánoční strom Republiky
Tradici stromu Republiky z Dánska do Čech přivezl novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Pod stromem se měly předávat dárky chudým. K rozhodnutí také ale pomohla náhoda. V roce 1919 u Bílovic nad Svitavou našel na pokraji lesa pod smrkem holčičku, kterou zachránil před zmrznutím.
První vánoční strom Republiky vyrostl v roce 1924 v Brně. Odtud se postupně rozšířil do celého zbytku republiky. V době první republiky jej rozsvěcel prezident Tomáš Garrigue Masaryk.