Stala se první Němkou, která zastává kancléřský post, a také první obyvatelkou někdejší NDR v této funkci. Angela Merkelová je spolkovou kancléřkou Německa nepřetržitě 15 let. Některými zbožňovaná za trvalou snahu vždy najít kompromis, jinými nenáviděná za promigrační přístup k uprchlické krizi, která začala před pěti lety.
Spolkovou kancléřkou se stala 22. listopadu 2005. Angela Merkelová tento post vždy dokázala úspěšně obhájit. Přečkala každou koaliční rozepři i uprchlickou krizi z roku 2015. Příští rok po volbách chce ale šestašedesátiletá kancléřka v politice skončit, z čela CDU odešla už před dvěma lety.
Vládu Merkelové mají Němci spojenou s érou hospodářské stability a prosperity. Samotná kancléřka dlouho patřila mezi nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější německé politiky. V Evropské unii její role ještě posílila po britském hlasování o odchodu z osmadvacítky. V posledních letech však její pozici pošramotila migrační krize a loni také nejistota ohledně zdraví, když ji několikrát postihl třas.
„Německo je silná země. Zvládneme to,“ řekla v roce 2015 v reakci na rostoucí počet běženců přicházejících do země především ze severní Afriky a Blízkého východu. Tímto výrokem rozdělila německou veřejnost na dva nespojitelné tábory.
V boji proti koronaviru získala na popularitě
I když si Merkelová upevnila podporu u části veřejnosti s promigrační rétorikou, posílila tím také protimigrační opozici v čele s AfD (Alternativa pro Německo). Za uplynulých pět let Německo vyhovělo třem čtvrtinám ze všech žadatelů o azyl. Německé úřady rovněž uvádějí, že ze zmíněných běženců má dnes každý druhý práci.
V současné době koronavirové krize Merkelová spolu s celou německou vládou znovu zaznamenala silnou oblibu, a to navzdory plošné karanténě, jejíž pravidla musí Němci dodržovat. Spokojenost s prací kancléřky vyjádřilo v nedávném průzkumu veřejnoprávní stanice ARD 74 procent dotázaných, čímž se kancléřka vrátila do trendů doby před migrační krizí.
Popularita Merkelové přitom stoupala už na začátku 90. let. Na podzim 1998 se vyhoupla do pozice generální tajemnice strany. Na jaře 2000 se stala předsedkyní CDU, která se v té době potýkala s aférou kolem tajných kont některých představitelů a volba neokoukané tváře měla symbolizovat nový začátek.
Doktorát si dodělávala v Praze
Po vysoké škole působila několik let v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd. Jako vědkyně se v 80. letech dostala do Prahy a naučila se i pár českých slov. Dokonce si dodělávala doktorát na pražském Ústavu organické chemie a biochemie. V úřadu kancléřky byla v ČR dvakrát na oficiální návštěvě. V říjnu 2018 přijela do Prahy i při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky.