Komentátoři k summitu Bidena s Putinem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Dlouho očekávaný summit prezidentů USA a Ruska v Ženevě posun ve vztazích obou velmocí nepřinesl. Místo aktuálních sporů, např. o Ukrajině, jednali prezidenti zejména o historických otázkách. Shodli se na tom komentátor Jefim Fištejn a spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Neúspěchem tak skončilo setkání Joea Bidena s Vladimirem Putinem zejména pro USA.
Přes tři hodiny jednali ve středu v Ženevě americký prezident Joe Biden s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Přestože nešlo o nepřátelský rozhovor, napětí mezi velmocemi nadále trvá. Vztahy USA s Ruskem jsou podle řady expertů nejhorší od konce studené války začátkem 90. let.
„Vždyť předchozího půl roku v USA uplynulo ve znamení opatření proti roztahovačnosti, proti pošlapání lidských práv jakéhokoliv druhu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS komentátor Jefim Fištejn.
„Každá normalizace, každé uvolnění ve vztazích mezi USA a Ruskem může být hodnoceno pouze z hlediska chování ruské říše. A to chování zavdávalo důvod k jakýmkoliv krokům, jen ne k normalizaci,“ dodal s tím, že nesdílí nadšení komentátorů, že dochází k normalizaci vztahů.
„Když se podíváme, jaké výsledky summit měl, tak byl vlastně neúspěchem, protože se hovořilo o třicet let starých věcech, o kterých hovořil ještě v Ženevě v roce 1985 Gorbačov s Reaganem. Mám na mysli strategickou stabilitu, která tehdy skutečně ovlivnila mezinárodní vztahy,“ dodal Just.
Putin neustoupil, ruská propaganda slaví vítězství
Biden podle Fištejna Putina k žádnému ústupku během summitu nedonutil. „Setkání se uskutečnilo na základě opakované žádosti americké strany, což Putin neopomenul zdůraznit. Návrat ambasadorů na svá místa. Vždyť oni byli staženi v rámci sankcí podniknutých USA proti ruskému pošlapávání lidských práv,“ rozohnil se v návaznosti na dřívější stažení obou velvyslanců na konzultace, což je v diplomacii známka velmi špatných vztahů mezi oběma zeměmi. Oba prezidenti se na summitu domluvili na tom, že ambasadoři se na své posty vrátí.
„Vždyť Putin nedal výměnou za normalizaci vůbec nic. Neustoupil z ničeho. A naopak o Ukrajině nebyla řeč. Biden se omezil pouze na konstatování, že Ukrajina musí uchránit svou územní celistvost. Územní celistvost měl tento fiktivní stát i za Sovětů a byl členem OSN. Ne. Ukrajina by měla uchránit svou územní celistvost, svobodu a nezávislost před Ruskem,“ vysvětlil a dodal: „Řekněte mi jednu jedinou věc, kterou Putin odevzdal. Kde musel Putin ustoupit?“
I podle Justa je vítězem summitu spíše ruský vládce. „Já souhlasím s panem Fištejnem, že skutečně ruská propaganda to tak podává. Rusko skutečně vnímá tento summit jako své malé vítězství, že prezident Biden byl přinucen doslova manévry ruských sil u ukrajinské hranice setkat se s Vladimirem Putinem a že bylo třeba projednat ty body, které jsou výhodné pro Rusko,“ doplnil v narážce na pohyb ruských vojsk podél ukrajinské hranice letos v dubnu spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.
Ohledně diplomatů, kteří se mohou vrátit do zemí, kde mají působit, pak má Just svou teorii: „Mám takovou domněnku, že to byla taková ‚cílená operace‘, že se předem USA a Rusko domluvily na nějakém pozitivním kroku. Tudíž nejdříve v březnu a dubnu stáhly své diplomaty z hostitelských zemí a pak, aby ten summit měl nějaký malinký úspěch, o něm bylo prohlášeno, že se velvyslanci mohou vrátit.“