Bitka na stadionu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Chvilková účast v projektu Superliga způsobila třesk, který zdaleka neskončil vystoupením dotčených klubů. Zlobu fanoušků schytávají zejména američtí majitelé Arsenalu Londýn a Manchesteru United. Příznivci „rudých ďáblů“ v neděli protestovali přímo na ploše stadionu Old Trafford. Poselství za poměrně dramatických okolností bylo zřejmé – upřednostnění chamtivosti nad samotným sportem a zájmem fanouškovské komunity je nepřijatelné.
V neděli měl Manchester United na domácím hřišti přivítat od 17:30 Liverpool. Už mnoho desítek minut před zápasem bylo na trávníku Old Trafford pořádně živo. Ne že by hráči vyběhli k rozcvičce dříve, na ploše úřadovalo přibližně 200 rozzuřených fanoušků. Podle webu Goal se měli někteří dokonce dostat do prostoru šaten.
Ti, co se ocitli „jen“ na ploše, si rozebrali rohové praporky, vyšplhali na brány nebo si na slavném pažitu zahráli fotbal. Dost z nich bylo vybaveno transparenty, které v podstatě říkaly jediné – „Glazer ven“. Joel Glazer a jeho rodina vlastní United od roku 2005. Když bylo před 16 lety převzetí potvrzeno, vydalo se zhruba 300 fanoušků protestovat.
Nevole po dlouhé době ožila, a to ve větším měřítku. Zhruba deset tisíc fanoušků vyrazilo před duelem s Liverpoolem na pochod. Vybavení i zlatými a zelenými dýmovnicemi, které odkazovaly na originální barvy v klubu. Když se některým z nich podařilo vniknout na plochu Old Trafford, stal se protest mnohem bouřlivějším. Vytáhli i světlice a jedna z nich vybuchla těsně vedle expertů televizní stanice Sky Sports. Létaly také lahve od piva.
Ve studiu byl bývalý legendární stoper Liverpoolu Jamie Carragher a jiná někdejší opora Reds Graeme Souness. Ten měl k chování běsnících fanoušků co říct. „V Cardiffu taková světlice zabila malé dítě. Nekritizuji hromadně fanoušky United, ale tohle nejde podceňovat. Takové vzplanutí mohlo někoho stát život. Sedíme tady a říkáme, že je správné demonstrovat, ale nějaký vidlák tady mohl někoho zabít,“ uvedl Souness.
Lze protestovat, aniž byste někoho ohrozili
„Naši fanoušci jsou pro Manchester United zapálení a my plně uznáváme jejich právo na svobodu projevu a pokojné protesty. Mrzí nás však narušení přípravy týmu a činy, které ohrožují ostatní fanoušky, zaměstnance a policii,“ podotkl klub v prohlášení.
BREAKING: Manchester United vs. Liverpool has been postponed amid safety concerns following fan protests at Old Trafford. pic.twitter.com/wgyNdt9gkE
— B/R Football (@brfootball) May 2, 2021
Bezpečnostní služba na stadionu byla připravena na určitou akci ze strany fanoušků, ovšem pravděpodobně nečekala, že situace až takto vyeskaluje. „Jsou i takové formy protestů, při kterých dáte najevo názor, ale nikoho neohrozíte. Chápu, proč jsou fanoušci naštvaní, ale násilí malé skupinky příznivců na Old Trafford je nepřijatelné,“ řekl britský ministr sportu Nigel Huddleston.
Důvodem naštvanosti je experiment Superliga. Uzavřená soutěž pro nejbohatší týmy v Evropě skončila dříve, než začala. Elitní společnost pod vedením prezidenta Realu Madrid Florentina Péreze krachla poté, co šestice zakládajících klubů z Anglie (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham, pozn. red.) za obrovské nepřízně fotbalové komunity ze soutěže vystoupila jen několik desítek hodin po oznámení jejího vzniku.
Glazer se už za účast na Superlize omluvil, ovšem fanoušci jasně naznačili – omluva nepřijata.
KOMENTÁŘ: Předurčeno k neúspěchu. Krach Superligy je vítězstvím rozumu nad penězi
Tak tohle byl slušný fofr. Spojení „jepičí život“ se používá k popsání všemožných krátkých jevů v naší společnosti. Dospělci jepic žijí jeden až tři dny. A asi tak dlouho tady s námi byla i fotbalová Superliga.
„Nezmizí to. Je to varování pro majitele klubu, že fanoušci nevstřebají to, co udělal za posledních pár týdnů,“ uvedl k protestům další expert Sky Sports a ikona Manchesteru United Gary Neville. „Jde o to, aby se fanoušci po celé zemi sjednotili a zajistili reformu anglického fotbalu,“ dodal.
Během nedělního odpoledne se fanoušci „rudých ďáblů“ srotili i před manchesterským hotelem Lowry, kde tým trávil čas před zápasem a skandovali „my rozhodujeme o tom, kdy vy budete hrát“. Čtveřice hráčů – Harry Maguire, Bruno Fernandes, Nemanja Matič a Scott McTominay – si podle zpráv z Británie chtěla o celé situaci s nespokojeným táborem popovídat. Ovšem vedení jim tento krok zakázalo.
Každopádně fanoušci nakonec skutečně rozhodli o tom, že v neděli se v plánovaném čase hrát nebude. Duel s Liverpoolem, na kterém byla zakázaná účast diváků, byl odložen pro divácké nepokoje.
Obdobná nálada je i v Londýně. Jen místo nápisu „Glazer ven“ se v metropoli používají transparenty „Kroenke ven“. Vlastníkem Arsenalu je rovněž Američan, a to Stan Kroenke. Podporovatelé Gunners mají za to, že po krátkém namočení se do projektu Superliga, která měla žít hlavně z financí americké banky J. P. Morgan, je čas zvednout kotvy a přenechat klub někomu jinému.
Takto fanoušci Manchesteru United v neděli odpoledne dováděli na trávníku stadionu Old Trafford. Zdroj: Profimedia.cz
Takto fanoušci Manchesteru United v neděli odpoledne dováděli na trávníku stadionu Old Trafford. Zdroj: Profimedia.cz
„Ten klub už vůbec nepoznávám. Jejich pokus přidat se k Superlize mi nedává žádný smysl. Současní majitelé klub vedou spíš jako korporátní firmu. Možná prostě jenom nerozumí fotbalovému světu, možná vidina velkého zisku byla příliš velké pokušení. Ať už to bylo jakkoli, je to špatně. Opravdu hodně špatně,“ konstatoval Thierry Henry, jeden z nejslavnějších hráčů historie Arsenalu.
Potenciální zájem o klub projevil Daniel Ek, zakladatel hudební platformy Spotify, jehož majetek se odhaduje na 4,7 miliardy amerických dolarů (100 miliard korun). Na Twitteru minulý týden přiznal, jak velkým fanouškem Gunners je už od raného dětství. „Pokud by Kroenke Sports Enterprises chtěla prodat Arsenal, objevil bych se mezi zájemci,“ podotkl Ek.
Kroenke však vzkázal, že nemá v úmyslu londýnský klub prodávat.