Do očí bijící diskriminace homosexuálních párů. Přesně tak LGBT komunita vnímá vládní nařízení, kdy páry mohou uzavřít registrované partnerství jen v naléhavé situaci. Uvádí to vládní Covid portál. Jde o případy, kdy by se jeden ze snoubenců nemusel odloženého svazku dožit, případně když je jeden z nich cizinec a musí odcestovat zpět do své země. Svatby přitom vláda od středy 18. listopadu povolila až pro 15 osob, podmínka neodkladnosti se na ně nevztahuje.
Homosexuály pobouřila i skutečnost, že při registru jim smí společnost dělat pouze matrikář, případně tlumočník. Další hosté nejsou povoleni. Na celou situaci a vládní nařízení reagoval spolek Jsme fér, který dlouhodobě usiluje o uzákonění homosexuálních manželství.
„Dostali jsme v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii pěkný ‚svobodný a demokratický‘ dárek. Narazili jsme na nařízení Vlády České republiky, které dovoluje v době nouzového stavu duhovým párům uzavřít registrované partnerství pouze v ‚neodkladné situaci‘,“ píše na svém facebookovém profilu spolek.
Chcete stvrdit svou lásku v době covidu? Ano, ale pouze pokud umíráte🖤🖤🖤 Zdá se vám to absurdní? Pro gaye a lesby nová...
Posted by Jsme fér on Monday, November 16, 2020
Tato situace je smutná, ponižující a nedůstojná, uvádí dále spolek. Poukazuje tak na fakt, že svatby se konat mohou, platí pro ně pouze maximální účast 15 osob. „Při oznamování prvních jarních nařízení na registrované partnerství vláda zapomněla. Teď sice součástí vládních opatření jsou, ale o tom, jestli do už tak podřadné registrace vstoupíte, rozhodne datum vaší smrti nebo vašeho partnera,“ píše spolek.
Ministr vnitra slibuje rychlou opravu
Na celou situaci na Twitteru reagoval i poslanec Dominik Feri (TOP 09), který je jedním ze spoluautorů informačního Covid portálu, spuštěného začátkem listopadu. „Už jsem psal premiérovi a ministrovi zdravotnictví, ať to v krizovém opatření opraví a výjimka na svatby se vztahuje i na registrovaná partnerství. Proti tomu se (snad) nedá nic namítnout,“ napsal Feri.
Už jsem psal premiérovi a min. zdravotnictví, ať to v krizovém opatření opraví a výjimka na svatby se vztahuje i na reg. partnerství. Proti tomu se (snad) nedá nic namítnout.
— Dominik Feri (@DominikFeri) November 16, 2020
S nápravou počítá i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který na Twitteru oznámil, že celou věc „napraví co nejrychleji“. Lidé na sociálních sítích se i přesto nyní rozčilují a podivují nad tím, že pro každého platí jiná pravidla. To dokazuje i další příspěvek spolku Jsme fér.
Znechucení, rozhořčení, smutek, soucit, máme toho dost, přešlap, do očí bijící diskriminace LGBT lidí. Takto od včera...
Posted by Jsme fér on Tuesday, November 17, 2020
„Znechucení, rozhořčení, smutek, soucit, máme toho dost, přešlap, do očí bijící diskriminace LGBT lidí. Takto od včera reagují tisíce lidí na nařízení vlády, že registrované partnerství je v době nouzového stavu možné pouze v neodkladných situacích,“ uvádí spolek a znovu zdůrazňuje, že pro svatby platí minimální omezení.
Iniciativa se v současnosti setkává především s vlnou soucitných zpráv a podpory. „Za to děkujeme nejen my, ale určitě všichni LGBT lidé. Díky za obrovskou lavinu podpory, která se na nás valí ze všech stran,“ píše spolek na svém Facebooku. Jeho členové nyní o to víc lobují za to, aby bylo v České republice uzákoněné manželství homosexuálů. Kdyby tomu tak již bylo, tato situace by se vůbec nemusela řešit.
Institut registrovaného partnerství v České republice platí od roku 2006. Zákon o registrovaném partnerství byl v Parlamentu navrhován v různých podobách už od 90. let 20. století.