Mám z toho obrovské trauma. Svědkyně popsala požár, při kterém uhynulo 150 krav

Obrovské trauma, ani se nedá popsat, jak to vypadalo – těmito slovy komentovala svědkyně noční požár ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku, kterému padlo za oběť 150 krav. Chovné jalovice uhořely ve stájích, ze kterých nedokázaly utéct. Přežilo jich pouze deset. Hlídač se nadýchal zplodin při snaze zvířata vyhnat ven a zachránit zaparkované traktory. Vyšetřovatelé pracují se dvěma verzemi, jak mohlo k požáru dojít.

Seběhlo se to velmi rychle – ve čtvrtek před sedmou hodinou večer vyšlehly ze zemědělského objektu na kopci nad Zlatou Olešnicí plameny. Při příjezdu první z desítky nasazených jednotek hasičů hořely už celé stáje. Vyhlášen byl druhý stupeň požáru.

„Měli jsme informaci, že by se uvnitř mělo nacházet stádo asi 160 kusů jalovic. Deseti se podařilo ze stáje utéct, ale bohužel dalších 150 uhynulo. Na místě byla jedna zraněná osoba, která se nadýchala zplodin hoření. Poskytovali jsme jí kyslíkovou terapii a poté byla předána do péče záchranářů,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Šlo o stálého hlídače, který se pokusil otevřít vrata a zvířata zachránit. I když se z okolí seběhli další lidé na pomoc, nemohli už nic udělat. „Měla jsem z toho obrovské trauma. Ani se nedá popsat, jak to vypadalo,“ uvedla svědkyně požáru.

Objekt je nyní ve špatném stavu. Už v noci se hasiči obávali, že by se mohla konstrukce zhroutit. O jeho budoucnosti tak bude muset rozhodnout statik. „Celý hasební zásah jsme vedli pouze zvenčí, protože hrozilo zřícení konstrukce. Pohyb uvnitř by byl pro hasiče velmi nebezpečný,“ sdělila Götzová s tím, že se požár podařilo lokalizovat po dvacáté hodině. „Dál už se nešířil a dohašovací práce trvaly celou noc,“ dodala.

Vyšetřovatelé pracují se dvěma verzemi, jak mohlo k požáru dojít. „Pracujeme s příčinou technické závady na traktoru, který sloužil k vyvážení steliva a krmiva. Druhou verzí může být technická závada na elektroinstalaci objektu. Ani jednu zatím nemáme vyloučenou, nebo potvrzenou,“ řekl vyšetřovatel požáru Pavel Nejtek. Majitel přišel o téměř celý chov plemenných jalovic. Škoda, kterou požár napáchal, je podle hasičů zhruba 10 milionů korun.

Tagy:
požár kráva Hasičský záchranný sbor Královéhradecký kraj Zlatá Olešnice okres Trutnov konírna