Švédská firma DeFaire Medical začala tento měsíc prodávat pilulky, které podle ní brání kocovině po požití nadměrného množství alkoholu. Doložila to vědeckou studií, o níž informovala v pondělí televize France24 či deník Daily Mail. Jeho dva redaktoři účinky tabletek vyzkoušeli, jednomu pomohly, druhému ne.
Server televize France24 také upozornil, že studie byla provedena jen na 24 zdravých mladých lidech. Pilulka Myrkl navíc funguje tak, že urychluje metabolický proces a zabraňuje tomu, aby se větší množství alkoholu dostalo do krve. To ale ovšem také znamená, že snižuje i účinky alkoholu, kvůli nimž ho mnozí pijí.
Otřesná chyba domažlických lékařů: V břiše pacienta měli nechat roušku. Muž málem zemřel
Před rokem podstoupil šestapadesátiletý Pavel H. operaci tlustého střeva v Domažlické nemocnici. Po operaci ho ale trápily problémy a později zjistil, že mu lékaři v břiše zapomněli chirurgickou roušku. Případem, na který upozornil web novinky.cz, se již zabývá státní zastupitelství. Na dotaz CNN Prima NEWS nemocnice své pochybení odmítla a označila tyto informace za „ne zcela pravdivé“.
Spolknout se mají dvě tabletky asi hodinu před plánovaným požitím alkoholu. Účastníci studie, kteří si pilulku vzali, měli zhruba hodinu po konzumaci alkoholu asi o 70 procent méně alkoholu v krvi než ti, kterým dali placebo. Podle Daily Mail krabička se 30 pilulkami stojí 30 liber (asi 870 Kč), což se podle britského bulvárního deníku „vyplatí“.
Server France24 upozornil, že studie byla provedena na 24 dobrovolnících, kteří byli všichni běloši do 32 let. Měli průměrnou váhu a netrpěli žádnou nemocí. I tyto faktory přitom mají vliv na rozklad alkoholu v krvi.
Kocovině, tedy vedlejším účinkům konzumace alkoholu, které se dostavují následující den a zahrnují bolest hlavy, pocit žízně či nevolnost, lze částečně předejít dostatečným pitím vody či minerálky. Ovšem nejlepší způsob, jak těmto důsledkům předejít, je konzumovat alkohol s mírou nebo vůbec, napsal server France24.