Už v pátek se v Dolní Moravě v Pardubickém kraji slavnostně otevře visutý most Sky Bridge. Ten je s délkou 721 metrů nejdelší pěší stavbou svého druhu na světě. Most ve výšce 95 metrů, který překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum, však budí u lidí rozporuplné reakce. Podle ochránců přírody je projekt problematický, protože prý nepříznivě ovlivní ráz krajiny. Nespokojenost dávají lidé najevo i na sociálních sítích.
„Atrakce má pomoci stabilizovat či zvýšit návštěvnost areálu,“ řekl generální ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Rekordně dlouhá stavba, kterou v pátek čeká slavnostní otevření, však některým lidem leží v žaludku.
„Radši pošlu peníze na charitu než podporovat tenhle lunapark v přírodě,“ komentoval na Facebooku jeden z uživatelů. „Další zprzněné hory. Už nám jich moc nezbývá,“ přidal se jiný kritik. Protestují i experti.
Po dvou letech se otvírá České Švýcarsko. Láká na vyjížďku lodí či Niagáru na špagát
Romantika i dobrodružství. Takové je České Švýcarsko, které se po dvou letech opět otevřelo turistům. Najdete tu umělý vodopád i dechberoucí přírodu v původní podobě. Není divu, že sem míří lidé z celého světa. Na pomyslnou procházku národním parkem jste se mohli vydat i s pořadem Prima Česko.
Podle ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci Michala Servuse je projekt visutého mostu z pohledu ochrany přírody problematický, protože nepříznivě ovlivní ráz krajiny.
S výraznějšími výhradami veřejnosti nebo ekologických organizací se ale společnost Sněžník prý nesetkala. Podle ředitele Martina Palána středisko neleží v chráněné krajinné oblasti a navíc se vše mělo uskutečnit v souladu s územním plánem i požadavky příslušných institucí.
Výstavba Sky Bridge stála zhruba 200 milionů korun. Palán odhaduje, že by se investice měla vrátit do deseti let. Vstupné 390 korun pro dospělého na místě či 350 korun při koupi na e-shopu považuje společnost Sněžník za přiměřené a srovnatelné s obdobnými atrakcemi ve světě.
Na most turisté nastoupí v nadmořské výšce 1 110 metrů a vystoupí o šest metrů výše. Celá konstrukce lávky se montovala po napnutí hlavních lan přes údolí. Návštěvníci se do výchozího bodu dopraví lanovkou, na druhé straně mostu si mohou projít naučnou stezku s prvky rozšířené reality.
Areál v Dolní Moravě se během posledních 20 let stále výrazně rozvíjí. Původně začínal jako lyžařské středisko, délka sjezdových tratí nyní dosahuje více než deseti kilometrů. Postupně přibývaly i atrakce a zařízení pro letní sezonu.