Švihlíková: Česko je prolezlé kartelovými dohodami. Hrozí pokračování pádu životní úrovně

Ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu K věci na CNN Prima NEWS

K VĚCI, Ilona Švihlíková - 6.1. v 12:30

Česká ekonomika je prolezlá kartelovými dohodami mezi několika velkými firmami, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Velcí hráči na trhu podle jejích slov zneužívají svého postavení a uměle tak zvyšují ceny. Švihlíková se také obává pokračování pádu životní úrovně a ekonomické stagnace, mezi hlavní strukturální problémy, které brzdí rozvoj České republiky, řadí nedostupné bydlení, drahé energie a vysoké ceny potravin.

„Ekonomická situace v Česku se nezlepšuje,“ vyjádřila se Ilona Švihlíková. Podle ní má hospodářská stagnace neblahé sociální dopady a umocňuje problémy, se kterými se lidé musí potýkat. „Máme tady nedoceněný problém, nejen vládou, ale i opozicí, a to je nedostupnost bydlení. Ve chvíli, kdy obrovská masa lidí řeší svůj problém s bydlením tím, že je závislá na sociálních dávkách, tak to prostě není normální situace,“ řekla ve vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Mám čísla v hlavě, jsem chodící kalkulačka, řekla Schillerová. Ale rozbitá, opáčil Kupka

Podle Švihlíkové není problém pouze v pomalé výstavbě nových bytů, ale také v jejich konečné ceně. „Ty nové byty jsou neuvěřitelně drahé a jsou pro většinu populace nedostupné. To vše se poté samozřejmě promítá také do rostoucích cen nájemního bydlení. Pokud se tady něco nestane, tak se ta situace bude masivně zhoršovat,“ upřesnila situaci na trhu s bydlením a následně nabídla několik možných řešení. „Je třeba podporovat obecní výstavbu všemi prostředky, a samozřejmě také družstevní výstavbu, která má u nás velkou tradici. A pokud někdo říká, že jaksi nejsou zdroje, tak bych ráda připomněla, že podle dat za září nyní obce a kraje mají na účtech 500 miliard korun, mají takto vysoké přebytky. To není normální, je potřeba tyto zdroje mobilizovat,“ dodala.

Ekonomka je však přesvědčená, že problém nejsou pouze finance, ale také fungování českého trhu jako takového. „Máme tady několik velkých stavebních firem, které mají občas tendenci se tak trochu dohodnout a postupovat ve shodě, a to za tichého přihlížení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To je obrovský problém, tyto kartely a tyto dohody, my jsme ekonomika, která je tím naprosto prolezlá, a potom se nemůžeme divit, že tady máme tak vysoké ceny, ať už to je bydlení nebo telekomunikační operátoři,“ popsala své vnímání problémů české ekonomiky Švihlíková.

Mezi další slabá místa patří podle ekonomky drahé energie a vysoké ceny potravin. „Spolu s Německem a Dánskem máme vůbec nejdražší energie, v paritě dokonce vůbec nejdražší. Je to situace, která je velmi špatná nejen pro domácnosti, ale samozřejmě celkově pro průmysl. Udržení průmyslové báze u nás by mělo být jednou z hlavních hospodářských priorit,“ řekla Švihlíková ve vysílání. Podle ní by ke snížení cen energií v Česku mohlo pomoci mimo jiné opuštění systému emisních povolenek, který vnímá jako spekulativní nástroj. Obnovitelné zdroje přitom dle jejího vyjádření nemohou v České republice sloužit jako páteř energetického mixu.

Jak nastartovat ekonomiku?

„Pokud nemáte konvenční plyn z Ruska, který byl samozřejmě levný a dostupný, ale vy si ho politicky škrtnete, tak dobře, potom máte drahé LNG a tím pádem si škrtnete svoji konkurenceschopnost, což prostě nejde. Takže vám zbývá uhlí, ale to jste si škrtli z ekologických důvodů, a potom vám už zbývají jen jaderné elektrárny. Ale i ty mají své náklady,“ popsala možnosti, před kterými Česká republika podle ní stojí.

A co by Švihlíková poradila vládě, aby nastartovala českou ekonomiku směrem k růstu? „Když chcete rychle oživit ekonomiku, tak existuje jeden kanál, který je nejspolehlivější, a to je posílení některých sociálních dávek, zejména důchodů. Protože když chcete rychle nakopnout ekonomiku, tak zvýšení důchodů se okamžitě přeleje do spotřeby,“ říká Švihlíková a zároveň uznává, že se však nejedná o dlouhodobé a systémové řešení. „Ale já vždycky říkám, kde by se ten ekonomický růst měl vzít? Odkud k nám přiletí, když toho pro něj vláda moc nedělá?“ zakončila rozhovor Švihlíková.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Euro není spása, říká Michl. K německým platům nás přiblíží produktivita či posilující koruna

Tagy: