Čeští tvůrci z Univerzity Karlovy se ve své nové počítačové hře nevyhýbají citlivým kapitolám československé poválečné historie. Titul Svoboda 1945: Liberation se zaměřuje na konec nacistické vlády, napjatou situaci v Sudetách i pomalý nástup komunistů k moci. Na titulu se podíleli i historici z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Děj startuje ve vesnici Svoboda v česko-německém pohraničí, kde hráči postupně odkrývají okolnosti složitých a citlivých kapitol československé historie. Formou rozhovorů s pamětníky a miniher tak prožívají porážku nacismu na českém území, divoký odsun sudetských Němců, poválečné násilí ze strany revolučních gardistů i postupný nástup komunismu a začátek kolektivizace.
Jdem opíkat zajíce! To znamenalo upalovat Němce aneb Poválečné násilí není odčiněno
Svědci násilí na německých civilistech těsně po skončení druhé světové války stále žijí. „Táta se z lágru vrátil v úplně zakrvácených šatech. Jeho úkolem bylo vozit umučené na hřbitov,“ vzpomíná 86letá Magda Korandová na šok, který utrpěla jako desetiletá školačka, když byl její otec propuštěn z internačního tábora Hanke v Ostravě. Němečtí civilisté byli na jaře i v létě roku 1945 lynčováni a zabíjeni Čechy na území celé republiky.
„Naše hra ukazuje historii z mnoha různých úhlů, neříká vám, co si máte myslet,“ uvedl Lukáš Kolek, ředitel studia Charles Games, které spadá pod Univerzitou Karlovou.
„Ve Svobodě 1945: Liberation tak potkáte jak revoluční gardisty, tak odsunuté Němce, komunistické funkcionáře i sedláky, kterým sebrali pole. Dáváme hráčům a hráčkám prostor pro vlastní reflexi. Ke složitým tématům přistupujeme maximálně citlivě. A vše, co ve hře je, je podložené výzkumem profesionálních historiků,“ dodal k náplni hry.
Na hře se podíleli také vědci z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, kteří tvůrcům mimo jiné poskytli třeba dobové materiály a záběry. Interaktivní komiksové předěly měl na starost oceňovaný kreslíř Vojtěch Šeda. Nově zveřejněný trailer ukazuje také rozhovory s lidmi, kteří vzpomínají na chaos v československém pohraničí v závěru druhé světové války i další tehdejší dění.
Hra českých vývojářů a akademiků vyjde 3. srpna pro PC a Mac, a to v češtině, angličtině i němčině. Pro studio Charles Games jde o druhý historický titul – jejich předchozí dílo Attentat 1942 líčilo události po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, i zde očima pamětníků.
Českou vzdělávací hru ocenili i v zahraničí, kde vybojovala několik cen. Nedávno se dočkala i nominace na prestižní ocenění Apple Design Awards.