Mobilní aplikace rozbila drogové gangy (zdroj: CNN Prima NEWS)
Americké FBI a australské policii se povedl opravdu mimořádný kousek, díky kterému skončilo ve vazbě nejméně 800 podezřelých gangsterů z celého světa. A jak se jim to povedlo? V podsvětí se rozšířila tajná policejní mobilní aplikace, pomocí které gangsteři komunikovali v přesvědčení, že je zcela bezpečná.
Australská policie provedla jeden ze svých největších zátahů proti organizovanému zločinu. Během jediné noci zatkla přes 200 podezřelých, zadržela přes 4 tuny drog, 35 milionů dolarů (asi 730 milionů korun), zbraně, luxusní zboží. Velká část zadržených má jedno společné – používali speciální mobily.
Udělám ti malé černoušky, šeptal prý Feri své oběti. Problémy měla i nezletilá
Kauza kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho a jeho údajného sexuálního nátlaku se rozrůstá o další svědectví. Pro Deník N a web A2larm promluvily další možné oběti. Jednu z dívek měl Feri údajně držet pod krkem, když mu nebyla po vůli. Další pak prý násilně opíjel a říkal jí, že jí „udělá malé černoušky“. Sám Feri nynější obvinění dívek opět odmítá.
„Tyto zakázkové mobilní telefony používali údajné zločinecké špičky, což způsobilo, že jim důvěřovali i ostatní zločinci. Těmito mobily se nedá volat nebo jejich pomocí psát e-maily. Komunikují jen mezi sebou navzájem pomocí aplikace,“ vysvětlil Richard Chin z australské federální policie.
Tu vyvinula a vypustila pod názvem ANOM do světa FBI a zločinecké organizace jí začaly používat v domnění, že je zcela bezpečná. „Nejen, že policisté viděli, s kým komunikují, ale viděli přesně, co si říkají, a v podstatě teď mají kopie všech konverzací,“ sdělil profesor Adam Scott Wandt z John Jay College of Criminal Justice.
Gangsteři ukolébaní pocitem bezpečí se bavili zcela otevřeně o svých obchodech a tricích. „Mám tady malý kšeftík. V zapečetěných francouzských diplomatických zásilkách z Bogoty je po dvou kilech,“ zněla jedna z konverzací na ANOM.
Aplikace fungovala tři roky
Jiná konverzace poodkrývá, jak si gangsteři domlouvali předávky drog na moři. „Mám nákladní loď s kapitánem na naší straně. Chtějí náklad vyhodit během odjezdu, až se odpojí remorkéry. Jakmile odjedou, dáme jim vědět a oni to okamžitě vyhodí. Posbíráte to? Jestli jo, za kolik?“ psalo se v další zprávě. „Jo, určitě to posbíráme. Účtujeme si 20 procent. Kolik kilo dokážou vyhodit najednou? Jaká bude cena? Kdy můžeme začít?“ zněla odpověď.
Zátah se nevyhnul ani Evropě. V sousedním Rakousku například zatkli přes 80 podezřelých a zadrželi přes 700 kilogramů drog. Po dobu tří let aplikace varovala policii po celém světě před blížícími se vraždami a atentáty. Teď je ale odhalena a strážci zákona musí přijít na to, jak do podsvětí proniknout jinudy.
V podsvětí se rozšířila tajná policejní mobilní aplikace, pomocí které gangsteři komunikovali. Zdroj: Profimedia.cz
V podsvětí se rozšířila tajná policejní mobilní aplikace, pomocí které gangsteři komunikovali. Zdroj: Profimedia.cz