Vláda chce prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) nakoupit miliony ochranných pomůcek. Má se jednat o „železnou zásobu“, díky které bude stát připraven na další možnou krizi. Podle předsedy SSHR Pavla Švagra se dle pokynů chystá Správa nakoupit takový sortiment, který na skladě ještě nikdy neměli. Nyní plánují vypsat otevřené výběrové řízení.
Do strategických zásob má SSHR získat ochranné a zdravotnické pomůcky za 3,7 miliardy korun. V první fázi nakoupí polovinu požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun. „Co se týká financování, tak vláda schválila převod nespotřebovaných výdajů z kapitoly Ministerstva zdravotnictví na Správu státních hmotných rezerv. Předpoklad až do výše 600 milionů korun a zbylé finanční prostředky budou uvolněny Ministerstvem financí,“ okomentovat financování předseda Správy státních hmotných rezerv ČR Pavel Švagr.
Nový sortiment
„Nákup 17 milionů respirátorů, 54 milionů roušek, 2 milionů ochranných obleků a řady dalších ochranných pomůcek jsme dnes na vládě schválili do Státní správy hmotných rezerv. Do železných zásob státu investujeme v této oblasti 3,7 mld. Kč,“ uvedl na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Nákup 17 mil respirátorů, 54 mil roušek, 2 mil ochranných obleků a řady dalších ochranných pomůcek jsme dnes na vládě schválili do Státní správy hmotných rezerv. Do železných zásob státu investujeme v této oblasti 3,7 mld Kč. pic.twitter.com/8A7JRWh7Oz
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) May 18, 2020
Dříve SSHR měla v rezervách pouze respirátory FFP3, ochranné obleky a ochranné brýle. „V tuto chvíli dochází k rozšíření o dalších 10 položek, jako jsou ochranné štíty, vyšetřovací rukavice, respirátory FFP2, roušky, rychlotesty, ale třeba i suroviny pro výrobu dezinfekce,“ uvedl předseda s tím, že „z pohledu požadavků půjde o úplně nový sortiment, který historicky ve skladech Správy státních hmotných rezerv nikdy nebyl uložen.“
Zatím není jasné, kdy přesně budou pomůcky na skladě. Nyní musí být vypsáno otevřené výběrové řízení. „Standardně se vypíše výběrové řízení, firmy se přihlásí a komise posoudí jejich nabídky a teprve poté bude kupní smlouva uzavřena maximálně transparentně, otevřeně, nediskriminačně,“ komentuje Švagr. Takové výběrové řízení trvá podle zkušeností Správy hmotných rezerv kolem třiceti až čtyřiceti dnů. Až poté se mohou pomůcky naskladnit.
Švagr: Už nechci zažít situaci, kdy není žádný materiál na skladě
„Pokud by se měla objevit další koronavirová krize, tak samozřejmě nikdo nechce zažívat situaci, která je nyní. To znamená, kdy nemáte žádné ochranné pomůcky, a to ani pro ten zdravotnický sektor,“ dodává Švagr s tím, že byly pomůcky v době nouzového stavu až stokrát častěji používány. Za normálního provozu klesne jejich potřeba na 7 %. Stát chce zásoby nakoupit i s tím, že exspirují a budou je muset zlikvidovat.