Islamistické hnutí Tálibán podle spolku Vlčí máky unesl jednoho z tlumočníků, který v minulosti pracoval pro českou armádu. Spolek, který stojí za iniciativou Zachraňme tlumočníky, to uvedl na svém Facebooku. Informaci mu sdělil bratr tlumočníka. Další ze spolupracovníků české armády se podle spolku s rodinami skrývají. Do evakuačního letu naopak ministerstvo obrany pozvalo další dva z někdejších tlumočníků, kteří v něm původně nebyli.
Bývalý velitel vojenské policie v Afghánistánu pro CNN Prima NEWS uvedl, že je situace kritická. Vláda se podle něj na spolupracovníky a jejich rodiny vykašlala. „Jeden z tlumočníků, se kterým jsem byl v přímém kontaktu, byl včera kontaktován někým z Česka, aby jim dal informace o své rodině. Když o deset minut později volal zpět, tak mu bylo řečeno, že už není na programu,“ uvedl Lumír Němec.
Podle posledních informací od bratra tlumočníka byl muž ráno zbit. „Následně ho odvlekli neznámo kam. Co se děje s jeho rodinou, nevíme. Situace je kritická. O jeho osudu si nedělám iluze,“ doplnil. Dosud je v zemi zhruba 50 tlumočníků s rodinami. Všichni jsou v ohrožení.
Podle aktuálních informací od spolku Vlčí máky tlumočníka afghánská milice propustila. Je zbitý a na útěku, uvádí spolek na Facebooku.
Další čtyři tlumočníci, kteří se nevešli na vládní seznam, se s rodinami skrývají v dosahu letiště. „Jedna z rodin je od včerejška (od neděle) v podzemí bez jakýchkoli zásob vody a jídla,“ poznamenal.
Na seznam evakuovaných naopak ministerstvo obrany v neděli večer zařadilo jiné dva tlumočníky, kteří na něm původně nebyli. „To potvrzuje, že už dříve mohlo dojít k chybám při sestavování této soupisky. Žádáme vládu, aby na palubu zbylých evakuačních letů pustila všechny bývalé tlumočníky Armády České republiky, kteří se ještě dokáží dostavit na letiště,“ doplnil spolek.
Pomalá reakce a zrušený program
Z Afghánistánu dnes ráno přiletělo první evakuační letadlo, na palubě mělo 46 Čechů nebo afghánských spolupracovníků. Do Kábulu dopoledne odstartoval další evakuační stroj. Česko slíbilo pomoct místním spolupracovníkům českého velvyslanectví a tlumočníkům s platným kontraktem s českou armádou, kteří prošli bezpečnostní prověrkou. Vláda je kritizována za pomalou reakci i za to, že se na seznam nevešli všichni spolupracovníci armády i z dřívějších let. V minulosti Česko afghánským tlumočníkům pomáhalo, program byl ale v roce 2017 zrušen.
Někteří ze spolupracovníků českých vojáků se tak přesídlení v minulých letech nedočkali. Podle expertů hrozí lidem spolupracujícím s koaličními vojsky smrt, v ohrožení jsou i jejich rodiny. Své spolupracovníky ze země stahují i další západní země.