Taxikáři jen s českým řidičákem
Města po celé republice ztratila trpělivost s řidiči alternativních přepravních služeb, kteří vozí klienty podobně jako taxislužba. Někteří bourají, řídí opilí, někdy zdrogovaní, porušují předpisy nebo je ani neznají. Česká policie je na ně krátká. Mají totiž řidičský průkaz ze země, odkud do Česka přišli. Jejich postih je tudíž komplikovaný. Města proto po ministerstvu dopravy požadují, aby přišlo s novelou silničního zákona, podle které by takoví šoféři museli mít český řidičský průkaz, nebo alespoň průkaz z členské země Evropské unie.
Řídit auta alternativních přepravních služeb může v Česku kdokoli. Stačí, když má řidičák, třeba i ze země třetího světa. Po tlaku měst, včetně Prahy, ministerstvo dopravy připouští možnou změnu. „Řidiči by museli mít řidičský průkaz vydaný buď v Česku nebo v Evropské unii,“ uvedl mluvčí resortu František Jemelka pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Nehod v lyžařských střediscích přibývá. Starostka popsala nejčastější nešvary řidičů
Městům jde o bezpečnost i rovnost podmínek mezi jednotlivými firmami, ale také o bezpečnost cestujících a snížení rizika dopravních nehod. „Teď nedávno se stala nehoda na pražském okruhu, kde byl účasten právě řidič jedné z těchto platforem,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) pro CNN Prima NEWS.
Dalším problémem je, že řidič s českým řidičským průkazem musí chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, zatímco zahraniční nemusí. „Cílem je, aby ty podmínky byly stejné,“ poznamenal pražský zastupitel Adam Scheinherr (Praha sobě) pro CNN Prima NEWS.
Novelu by uvítali i čeští taxikáři. „Už jen z toho hlediska, že by prošli nějakým školením v autoškole. V současné době, když má jakýkoliv jiný řidičský průkaz, tak se nijak nevyboduje. Může si jezdit, jak chce, a nikdo mu řidičák nevezme,“ sdělil pro CNN Prima NEWS taxikář Lukáš Přibyl.
Za poslední rok se zvýšil počet registrací v přepravních službách o dvanáct tisíc. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. „V roce 2024 máme registrováno 54 tisíc řidičů, jsou v tom jak řidiči taxislužeb, tak i moderních alternativních přepravních služeb,“ upřesnil Jemelka.
Ministerstvo by se k navrhovaným změnám silničního zákona, včetně změn v přepravních službách, mělo vyjádřit v lednu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Inferno na kolejích či hazardující učitelky. Podívejte se na alarmující záběry z přejezdů