Na základě nového zákona, schváleného v indickém státě Uttarpradéš, byl zatčen první muslim. Obvinění se týká takzvaného love jihadu neboli „džihádu lásky“. Jedná se o předpoklad, že muslimové cíleně lákají hinduistické ženy do sňatku, aby je přiměli ke konverzi. Obecně je džihád lásky považován za konspirační teorii.
Ke konci listopadu nový zákon schválil stát Uttarpradéš a zvažují jej minimálně čtyři další. Všechny spravuje vládní Indická lidová strana, která se identifikuje jako pravicová a nacionalistická. Podle kritiků partaj mimo jiné rozdmýchává náboženskou nesnášenlivost.
Džihád lásky je označován za islamofobní konspirační teorii, která předpokládá, že se muslimští muži snaží nalákat do sňatku ženy jiné víry, zejména pak té hinduistické, a přimět je tak ke konverzi. Někteří pravicoví hinduisté tvrdí, že situace často končí výhrůžkami a ohrožením života ženy.
Ve státě Uttarpradéš byl na základě nově přijatého zákona zadržen první muž. Podle deníku The Times of India se jedná o univerzitního studenta, který měl unést mladou ženu, nutit ji k sňatku a vyhrožovat jí. Policii měl údajně zavolat otec ženy s tím, že je vdaná za jiného muže, ale s muslimským studentem udržovala vztah.
Rodina kontaktovala policii ohledně únosu již před rokem, ale případ byl uzavřen poté, co se žena našla a verzi rodiny popřela. V současnosti je zatčený muslim na 14 dní ve vazbě, tvrdí, že je nevinný a že se ženou nemá nic společného. Hrozí mu až desetileté odnětí svobody.
Ženy jako nesvéprávné osoby
Krom toho, že se podle kritiků jedná o konspirační nacionalistickou teorii, je džihád lásky považován také za antifeministický koncept. Vyobrazuje ženy jako naivní a neschopné samostatného myšlení či rozhodování, poznamenala americká CNN. Kritičtí pozorovatelé se také obávají, že zákon jako takový je protiústavní a povede k další erozi indické demokracie.
Rozkolu mezi jednotlivými náboženstvími Indie čelí od nabytí nezávislosti v roce 1950. Ten začal již odlukou od muslimského Pákistánu o tři roky dříve, Indie měla nicméně dle ústavy zůstat sekulárním státem. Podle sčítání lidu z roku 2011 se v Indii 79,8 procenta obyvatel hlásí k hinduismu a 14,2 procenta k islámu. Téma džihádu lásky začalo výrazněji probublávat na povrch okolo roku 2009, kdy mělo dojít ke dvěma údajným nuceným konverzím k islámu.
Za „propagaci“ džihádu lásky pyká Netflix
Novému zákonu platnému v Utterpradéši předcházela kauza okolo reklamy známého indického obchodu se šperky. Ten byl začátkem října nařknut z toho, že v reklamě oslavuje sňatky mezi osobami hinduistického a muslimského vyznání, čímž oslavuje i džihád lásky. Firma se následně od reklamy distancovala a džihádem lásky se intenzivně začala zabývat vládní Indická lidová strana, která přislíbila, že připraví zákon.
Podobnému nařčení nyní čelí streamovací platforma Netflix. Pobouření vyvolala scéna v seriálu Suitable Boy, v níž se políbili hinduistická žena a muslimský muž s chrámem v pozadí. Dva vysocí představitelé společnosti Netflix v Indii nyní čelí vyšetřování a někteří Indové začali streamovací službu bojkotovat.
Idea džihádu lásky bývala okrajovou záležitostí populární zejména mezi krajními příznivci nacionalistické lidové strany. Do širšího diskurzu se tato teorie a nenávist k muslimům obecně dostala s vítězstvím současného premiéra Naréndry Módiho v roce 2014.
Dívky, ne nevěsty
Džihád lásky není jediný problém se sňatky, s nímž se Indie potýká. Stále zde převažují dohodnuté sňatky, které zabraňují prostupnosti jednotlivých kast. V zemi je také vysoký podíl dětských sňatků, ačkoliv legální věk, v němž mohou být dva lidé oddáni, činí 18 let. Podle neziskové organizace Girls not Brides se 27 procent Indek vdá před 18. narozeninami, sedm procent z nich ještě před dovršením 15 let.