Americká unie za občanské svobody (ACLU) podala stížnost na policii v americkém Detroitu kvůli tomu, že na základě technologie rozpoznávání obličeje zatkla nesprávného člověka. Mělo by přitom jít o první podobný případ v zemi. Informoval o tom web CNN.
Robert Williams byl jednoho dne zadržen policisty před svým domem před očima ženy a dětí a odvezen do zadržovacího centra, kde strávil třicet hodin – jak tvrdí jeho právníci, v „přeplněné a špinavé cele“. Důvod zadržení? Detroitská policie se domnívala, že Williams ukradl několik hodinek z místního obchodu.
Bezpečnostnímu pracovníkovi obchodu, který viděl záznam z krádeže, ale nebyl jejím přímým svědkem, policisté ukázali sérii fotografií včetně Williamsovy, a ten identifikoval Williamse jako podezřelého. Ukázalo se však, že policisté byli podle ACLU uvedeni na špatnou stopu počítačovým algoritmem.
Aplikace českého mladíka na rozpoznávání hadů pomůže zdravotníkům po celém světě
Mladý český vědec Lukáš Picek vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů, primárně určenou pro zdravotníky po celém světě. Ti by díky ní měli rychleji a lépe pomoci uštknutým pacientům. Systém je podle autora mobilní aplikace Lukáše Picka připraven na rozšíření na osm stovek druhů hadů.
Systémy rozpoznávání obličeje obyčejně využívají software k přiřazení obrázku tváře k těm, které jsou již uloženy v databázi. Technologie se používá všude možně od sportovních stadionů, přes letiště až po velké koncerty. Stále více se však nástroj dostává pod drobnohled obhájců soukromí a lidských svobod, technologů i zákonodárců, kteří mají obavy nejen ze zneužití, ale i z diskriminace tímto algoritmem. Podle některých navíc software rozpoznávání obličejů u lidí tmavého odstínu pleti vykazují častější chybovost.
Rozpoznávání obličeje jen jako vodítko
Podle stížnosti ACLU poskytla detroitská policie videozáznam zachycující Afroameričana kradoucího hodinky z obchodu svým policejním kolegům z Michiganu, kteří nahrávku prověřili systémem pro rozpoznávání obličeje, přičemž se jim potenciálně shodovala s fotografií Williamse.
Podle mluvčí Shanon Bannerové ale politikou michiganské státní policie není použití rozpoznání obličeje jediným způsobem vyšetřování. „Je považováno pouze za vyšetřovací vodítko vyžadující po vyšetřovateli další kriminální vyšetřování před učiněním jakýchkoliv konečných rozhodnutí až po a včetně zatčení,“ uvedla.