Nový výzkum v USA zjistil, že těhotné ženy očkované proti onemocnění COVID-19 přenášejí na své potomky protilátky proti této nemoci. Nejdříve skrze placentu, později mateřským mlékem. O studii informovala agentura DPA.
V dosud nejkomplexnější studii zaměřené na tuto problematiku studovali vědci z Harvardské univerzity a Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu celkem 131 žen: 84 těhotných, 31 kojících a 16, které nebyly ani těhotné, ani kojící. Všem byla podána vakcína od společností Pfizer a BioNTech nebo od firmy Moderna.
Výsledné hladiny protilátek byly ve všech třech skupinách žen srovnatelné, vedlejší účinky se objevily jen vzácně. Vědci rovněž porovnali hladiny protilátek během těhotenství po koronavirové infekci s hladinami po očkování a ukázalo se, že ve druhém případě byly výrazně vyšší. Protilátky výzkumníci detekovali také v pupečníkové krvi nebo ve vzorcích mateřského mléka.
Těhotné ženy mají vyšší riziko vážného průběhu onemocnění
„Tato zpráva o vynikající účinnosti vakcín je velmi povzbudivá pro těhotné a kojící ženy, které byly z prvních klinických testů vakcín proti COVID-19 vynechány,“ uvedla Andrea Edlowová z nemocnice v Bostonu. „Doplňování informačních mezer reálnými daty je klíčové – zvláště pro naše těhotné pacientky, které jsou vystaveny většímu riziku komplikací kvůli COVID-19,“ dodala.
Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) mají těhotné ženy v případě nákazy koronavirem vyšší riziko vážného průběhu onemocnění COVID-19. CDC neodrazuje těhotné ženy od očkování, a naopak v řadě států USA mají prioritu. Například v Německu však v současné době úřady nedoporučují během těhotenství používat vakcíny založené na bázi mRNA – alespoň dokud nebudou provedeny další výzkumy potvrzující jejich bezpečnost.