Americká společnost Pfizer zahájila ve Spojených státech testování vakcíny proti covidu u dětí ve věku od šesti měsíců do 12 let. Prvotní fáze vakcinace se zúčastní 144 dobrovolníků, později by měl jejich počet stoupnout na 4 500. Společnost doufá, že by se mohlo rozšířit očkování na tuto věkovou kategorii již počátkem roku 2022.
„Spolu s naším německým partnerem, firmou BioNTech, jsme zahájili testování naší vakcíny proti covidu u dětí ve věku od šesti měsíců do 12 let. Naši dobrovolníci již obdrželi první dávku,“ uvedla mluvčí společnosti Pfizer Sharon Castillová.
Naočkuj se, jinak tě nikam nepustíme. Odborníci upozorňují na úskalí covidpasů
Očkovaní lidé by měli mít velké výhody. „Tímto nátlakem můžeme přinutit ostatní, aby se nechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Nepřímo tak podpořil myšlenku, o níž se už nějakou dobu hovoří nejen na evropské úrovni. A sice zavést takzvané covidpasy, jakési průkazy, pomocí nichž by lidé dokládali, že jsou očkovaní proti covidu.
V rámci prvotní třífázové studie obdrží vakcínu 144 účastníků. Jejich počet odborníci plánují zvýšit na 4 500. Děti by byly rozděleny do tří skupin: ve věku od šesti měsíců do dvou let, od dvou let do pěti let a děti ve věku od pěti do 12 let.
V každé kategorii dostane přibližně polovina dětí dvě dávky vakcíny s odstupem 21 dnů, ostatním bude podáno placebo. „Cílem naší studie je otestovat bezpečnost, snášenlivost a imunitní reakci,“ popsala Castillová. „Doufáme, že budeme mít údaje k dispozici ve druhé polovině tohoto roku,“ doplnila mluvčí. Společnosti Pfizer a BioNTech už testovaly vakcínu u dětí ve věku od 12 do 15 let.
Vakcíny u dětí testuje Moderna i AstraZeneca
Ve Spojených státech se mohou jejich vakcínou naočkovat lidé starší 16 let. Podle tamní zdravotních orgánů se ve srovnání s dospělými jedinci novým typem koronaviru nakazilo méně dětí. Většina z nich pak měla mírné anebo žádné příznaky. Osoby mladší 18 let tvoří zhruba pětinu z 330 milionové populace USA. Proto se většina odborníků po celém světě domnívá, že na dosáhnutí kolektivní imunity bude potřeba přistoupit k očkování právě i u dětí. Účinky vakcín u dětí již testují firmy Moderna a AstraZeneca.
Během testování očkovacích látek patří děti obvykle mezi poslední skupiny, u kterých se klinické studie provádí. Jejich imunitní systém se může chovat odlišně než u dospělého jedince. Mohou také potřebovat různé dávky vakcíny i různé velikosti jehly v závislosti na výšce, hmotnosti a věku, uvádí deník Daily Mail.