Astronomové mají k dispozici prozatím nejprokazatelnější snímek vesmírného útvaru, jaký v kosmu objevili teprve před dvěma lety. Jde o takzvané „podivné rádiové kruhy“ – gigantické prstencové formace, které jsou viditelné pouze radioteleskopem. Útvar je tak obrovský, že velikostně 16krát přesahuje naši galaxii Mléčná dráha.
Astronomové pro jejich popsání používají zkratku ORC. Nejde ale o žádná monstra z Pána Prstenů, nýbrž o záhadné a enormně velké vesmírné útvary. A už samotný název této struktury (odd radio circle – podivný rádiový kruh) dokládá, že o ní vědci zatím příliš nevědí.
Prstencový a na první pohled rozplizlý útvar vypadá možná na snímcích z teleskopu drobně. Ve skutečnosti je ale celá struktura 16krát větší než galaxie Mléčná dráha, jejíž součástí je i planeta Země. Podle astronomů mohlo trvat až jednu miliardu let, než objekt nabyl do své nynější velikosti.
Na ISS přistáli ruští kosmonauté ve žlutomodrých oblecích. Co to znamená? diví se svět
Co to má znamenat? Jde o projev solidarity s Ukrajinou, je to náhoda, nebo dokonce provokace ze strany Ruské federace? I takové otázky se objevují v diskusích na sociálních sítích pod příspěvky, které odkazují na přílet nové ruské posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Experti natrefili na ORC ve vesmíru teprve na přelomu let 2019 a 2020. O objev se postaral australský radioteleskop Square Kilometre Array Pathfinder. Podivné rádiové kruhy jsou totiž viditelné výhradně pouze radioteleskopy, které operují v radiové části elektromagnetického spektra.
Nejnovější snímek podivných rádiových kruhů pořídil radioteleskop MeerKAT, který se nachází v provincii Jihoafrické republiky Severní Kapsko. Upozornil na to web americké televize CNN.
Co přesně vesmírné útvary představují?
Vědci prozatím tápou při odpovědi na otázku, jak podivné rádiové kruhy vznikají. Mají ale hned několik teorií. Podle jedné z nich mohou být ORC pozůstatkem obrovské exploze v centru galaxie. Podobné takové, která nastane, když se střetnou dvě extrémně velké černé díry.
Radioteleskop MeerKAT v Jihoafrické republice Zdroj: CNN
Vědci také uvažují, zda nejde o energetické částice, které pulzují velkou rychlostí směrem od centra galaxie. Třetí teorie, která se podle astronomů nabízí, spočívá v tom, že podivné rádiové kruhy mohly vzniknout jako vedlejší efekt po rázové vlně, kterou způsobil zrod hvězd v galaxii.
Vědci v celém vesmíru doposud objevili pouze pět podivných rádiových kruhů. S technologickým vývojem radioteleskopů se ale předpokládá, že jich astronomové v dalekém kosmu objeví mnohem více.