Hvězdná tenisová společnost se pro následující dny sletěla do mexické Guadalajary. Turnaj mistryň pro osm nejlepších hráček sezony nemine ani Barboru Krejčíkovou, která v roce 2021 raketově vyletěla vzhůru. Poprat se bude muset stejně jako ostatní hráčky – včetně další Češky Karolíny Plíškové – se specifickými beztlakými míčky. Dějiště akce totiž leží v nadmořské výšce, která není pro zápasy úplně běžná.
Sledovat Turnaj mistryň se vyplatí z mnoha důvodů.
Jedním z minipříběhů může být setkání Barbory Krejčíkové ve skupině s názvem Teotihuacán s krajankou Karolínou Plíškovou, která je na rozdíl od ní zkušenou účastnicí finálové akce sezony pro ty nejúspěšnější hráčky.
Ale možná ještě pikantnější bude zápas Krejčíkové se Španělkou Garbine Muguruzaovou. Krejčíková s ní hrála letos už třikrát. Každopádně nejvyhrocenější dohru mělo poslední vzájemné utkání na US Open, kde na sebe narazily v osmifinále. Češka končila zápas se zdravotními problémy a zcela vyčerpaná.
Muguruzaová měla za to, že šlo jen o taktické hrátky, a proto po duelu, ze kterého postoupila dál soupeřka, utrousila u sítě před Krejčíkovou: „Tak neprofesionální.“ Překvapená rodačka z Brna později řekla: „Ještě jednou jsem se podívala na záznam zápasu a musím říct, že jsem byla ponížena grandslamovou vítězkou. To bych nikdy nečekala. Abych řekla pravdu, jsem z toho dost smutná.“
Skupiny na Turnaji mistryň
Skupina Chichén Itzá
Aryna Sabalenková (Bělorusko)
Maria Sakkariová (Řecko)
Iga Swiateková (Polsko)
Paula Badosaová (Španělsko)
Skupina Teotihuacán
Barbora Krejčíková (Česko)
Karolína Plíšková (Česko)
Garbiñe Muguruzaová (Španělsko)
Anett Kontaveitová (Estonsko)
Zda bude mít spor z New Yorku nějaké pokračování, se uvidí až poté, co světová trojka sehraje úvodní zápas s Anett Kontaveitovou. Krejčíkovou lze označit za kometu letošní sezony. Loni touto dobou byla až na 74. pozici v žebříčku a byla brána především za výbornou hráčku do čtyřhry. Od začátku tohoto roku ale začala strhávat „deblovou nálepku“ a řádila i na menším kurtu. Vyjímá se zejména senzační vítězství na Roland Garros, které má největší podíl na tom, že v žebříčku byla katapultována tak vysoko.
Ale podobně jako udivuje Krejčíková, sbírá zvláště v posledních týdnech pochvaly i Kontaveitová. Od srpna se jí povedla zcela jedinečná věc – za takto krátkou dobu ovládla čtyři turnaje – v Clevelandu, Ostravě, Moskvě a na konci října v Kluži. A to ještě k trofeji došla skoro ve všech případech dominantním způsobem, aniž ztrácela sety.
Vzhledem k fazoně Estonky by se nabízelo, že ji lze považovat za nejžhavější aspirantku na vítězství i na Turnaji mistryň. Jenže tenisový svátek v Mexiku je zcela nepředvídatelnou událostí.
Guadalajara se chopila pořadatelství poté, co bylo jasné, že v obvyklém dějišti, čínském Šen-čenu, se vinou koronavirové situace hrát nebude. Kvůli tomu spadla celková dotace turnaje ze 14 milionů dolarů na „pouhých“ pět. Proč lze výsledky jen těžko předpovídat?
Věštění z křišťálové koule
Hostitelské město se nachází ve výšce 1 566 metrů nad mořem. Žádný extrém, ovšem pořád jsou to zcela jiné podmínky, než na které jsou hráčky zvyklé. Hůře se dýchá a hlavně kvůli zmíněné nadmořské výšce budou v akci speciální beztlaké míčky, které reagují oproti normálním totálně odlišně.
„Skáče to tady strašně vysoko a přijde mi, že i nepravidelně. Mám podezření, že jsou kurty trošku křivé. Nemám ideální timing na údery,“ konstatovala Karolína Plíšková s úsměvem v rozhovoru pro web iSport.cz. „Já navíc hraju ploché údery a míče hodně letí, takže dost kazím. Prostě to není perfektní, ale to ani nepotřebuji k tomu, abych vítězila. Myslím, že se s tím pereme všechny,“ dodala letošní finalistka Wimbledonu, která na travnatém grandslamu prohrála závěrečný duel se světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou. Ta na Turnaji mistryň chybí kvůli koronavirovým pravidlům v rodné Austrálii.
Na Billie Jean King Cupu jsme pořadatelsky čarovali, říká Kaderka. Pachuť ale zůstává
Plno stresu, který byl posléze vystřídán pocitem dobře odvedené práce. Ale zároveň přetrvávající dojem, že ženský tenis se vydal špatným směrem. Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že atmosféra většiny zápasů uplynulého Billie Jean King Cupu byla zrcadlem toho, jak se transformace původního formátu zvláště v tuzemsku populární soutěže nepovedla.
Hráčky se zkrátka v Mexiku vymaní z rutiny a „divoké“ míčky jim mohou způsobovat noční můry. Už dříve o nich mluvil trenér absentující Bartyové Craig Tyzzer: „Beztlaké míčky létají jako šílené. Přitom kdybyste je použili za normálních podmínek, neodskakují.“ Ještě ve chvíli, kdy si myslel, že jeho svěřenkyně v Guadalajaře nebude chybět, označil rozhodnutí uspořádat akci v náročném prostředí za směšné.
„Chci říct, že to není ta nejlepší reklama pro nejlepší tenistky na světě, když prakticky hrají něco, co nikdy předtím nedělaly. Je to směšné, když mají zápasy v podmínkách, ve kterých nikdy nehrály,“ pokračoval.
Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka si neodvažuje tipnout, jak by mohly následující boje v Mexiku dopadnout, a to právě kvůli specifické geografii turnaje. „Je absolutně těžké dělat jakékoliv prognózy. Bylo by to úplně věštění z křišťálové koule. Nadmořská výška tady může být určujícím faktorem, ne pouze limitujícím. Míče tam budou létat úplně jinak, než na co je člověk zvyklý. Opravdu nevím, jak se s tím kdo vyrovná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Logicky ale dodal, že doufá, že se nejvíce povede českým tenistkám. Barbora Krejčíková je mezi osmi šampionkami jedinou hráčkou, která v této sezoně triumfovala na grandslamu. Završí životní rok v pohádkovém stylu?