Tenisový zmar před Wimbledonem. Češkám tráva nevoní, na turnajích předvedly nevídaný exodus

Česká veřejnost si zvláště za poslední roky zvykla, že od tuzemských hráček lze na grandslamech čekat velké věci. V tenisové armádě se prakticky vždy našla vojačka, která na nablýskaných turnajích doputovala velmi daleko. Před letošním Wimbledonem ale přichází negativní signály. Bídné výsledky při generálkách nevzbuzují příliš nadějí, že travnatý svátek přinese větší porci euforie.

Asi nejsymboličtějším obrázkem formy českých tenistek v „předwimbledonovém“ týdnu bylo to, co potkalo tuzemskou jedničku Karolínu Plíškovou. V prvním kole na podniku v jihoanglickém Eastbourne podlehla domácí Britce Katie Boulterové. Ale spíše než prohra s hráčkou ze 127. místa v žebříčku WTA způsobil rozruch moment ze třetího setu.

Udělat čtyři dvojchyby a darovat tak soupeřce gem, aniž by se dotkla míčku? Vzácný jev, který si Plíšková – jinak označována za královnu servisu – přidala do sbírky. Osm neúspěšných podání v řadě sice žádnou jinou Češku na travnatých dvorcích začátkem týdne nepotkalo, ale jinak se příprava na třetí grandslam sezony nese ve znamení velké mizérie.

Světová sedmička bude na Wimbledonu obhajovat loňskou finálovou účast. Ale vzhledem k trápení následujícím po zranění se logicky příliš nenabízí věřit, že v All England Clubu bude hrát opět o trofej. V roce 2022 nastoupila do 18 zápasů, vyhrála jen osm z nich.

Součástí jejího horšího období byl i předchozí grandslam – Roland Garros. Na pařížské antuce mimochodem po dlouhých šesti letech ani jedna z českých hráček neproklouzla do osmifinále. Na zeleném povrchu krize nekončí, zdá se být naopak ještě hlubší.

V přímořském městě Eastbourne kromě Plíškové nestrávily příliš času ani loňská šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková, která se po dlouhé absenci stále hledá, Marie Bouzková a Tereza Martincová. Český prapor už na turnaji, který tradičně doprovází křik racků, drží jen Petra Kvitová. Napřed porazila Donnu Vekičovou a ve středu svým způsobem pomstila Plíškovou, když skolila v těžkém třísetovém duelu Boulterovou.

Růžověji to nevypadá ani na trávě v německém Bad Homburgu. Tam si test před Wimbledonem střihla Kateřina Siniaková, skončila jako skoro všechny její krajanky za Lamanšským průlivem v prvním kole. Měla ale těžký úkol, čelila bývalé světové jedničce Simoně Halepové.

Stoprocentní neúspěšností dopadla wimbledonská kvalifikace v areálu Roehamptonu pro hráčky, kterým žebříčkové postavení automaticky nezajišťuje účast v hlavní soutěži. Nástrahy úvodního kola nepřekonala Anna Sisková, Jesika Malečková, Linda Fruhvirtová, Sára Bejlek, Miriam Kolodziejová ani Tereza Smitková.

Všehovšudy se na krátce střiženém pažitu v posledních dnech představilo 12 českých hráček a jen jedna z nich se neloučila po prvním kole. Výhledy pro Wimbledon nejsou dobré, přitom čtyři největší turnaje byly v posledních letech pro zdejší fanoušky velký zážitkem.

V roce 2019 si Kvitová zahrála finále na Australian Open, Vondroušová na Roland Garros, Barbora Strýcová zazářila na Wimbledonu singlovým semifinále a triumfem v deblu. Další sezonu nejvíce vynikla Kvitová účastí mezi nejlepší čtyřkou na US Open.

Loni Karolína Muchová okusila stejnou fázi v Austrálii a – jak bylo už zmíněno, Barbora Krejčíková ovládla pařížský grandslam, Plíšková zase předvedla skvělou jízdu v Londýně.

Tagy: