reklama

Tenistka Pcheng Šuaj žije, ale pod nátlakem Číny. Spolupodílí se MOV na propagandě?

Jsem v pořádku, pobývám v Pekingu a chci, aby bylo respektováno mé soukromí. To je resumé půlhodinového videotelefonátu čínské tenistky Pcheng Šuaj, o kterou se v posledních týdnech strachoval celý svět, s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem. Přesto zůstává řada otazníků. Bývalá světová jednička ve čtyřhře evidentně opravdu žije a fyzicky jí nic není. Otázkou je, zda po obvinění bývalého předního politika ze sexuálního napadení zůstává svobodná.

reklama

Během víkendu se na Twitteru objevila série videí, která ukazovala, že Pcheng Šuaj žije, navštěvuje různé akce, usmívá se. Zkrátka vede normální život. Stylizace videí byla každopádně celkem podezřelá. Sama hráčka na záznamu nemluví, lidé okolo ní na sílu zmiňují aktuální datum, zřejmě aby bylo jasné, že nejde o archivní materiál.

Kontroverze vzbuzuje také fakt, že příspěvky nezveřejnila sama Pcheng Šuaj, ale šéfredaktor novin Global Times Chu Si-ťin. Tedy média přímo kontrolovaného vládou.

Trochu relevantnější byla až nedělní zpráva. S tenistkou hovořil šéf MOV Thomas Bach, který se měl dozvědět, že žena na druhém konci „drátu“ je v pořádku. Byl to první opravdový „důkaz života“ od chvíle, co na sociální síti Weibo na začátku listopadu obvinila někdejšího vicepremiéra Číny Čang Kao-Lie ze sexuálního napadení. Pak se po ni slehla zem. Respektive ženské tenisové asociaci WTA v mezidobí zaslala dopis, ovšem tomu, že jeho autorkou byla skutečně ona, nevěřil takřka nikdo.

Pcheng Šuaj se pod náporem stala herečkou

Největší obavy jsou nyní rozprášeny, ale celá aféra rozhodně nekončí. „Videa nezmírňují ani neřeší obavy WTA o její blaho a schopnost komunikovat bez cenzury nebo nátlaku,“ vzkázala asociace po hovoru 35leté hráčky s Bachem. „Ani videohovor s ním nezměnil náš požadavek, aby obvinění ze sexuálního napadení bylo důkladně, férově, transparentně a bez cenzury vyšetřeno. Právě obvinění je naším hlavním důvodem k obavám,“ dodala ústy své mluvčí.

Právě to, že sice nyní svět ví, že Pcheng Šuaj žije, ale nikdo netuší, co pro ní může znamenat vznesené obvinění, vede k největší nejistotě. Žádné z publikovaných videí totiž neobnáší téma zneužití ze strany čínského politika. A Čína se k případu odmítá vyjadřovat.

„Skutečnost je taková, že mají nad Pcheng Šuaj obrovskou kontrolu. Do té míry, že to stačí k tomu, aby spolupracovala a stala se herečkou,“ řekla pro CNN Lv Pchin, známá čínská feministka pobývající v New Yorku.

Chová se MOV správně?

„Může nějaká dívka pod tlakem předstírat tento slunečný úsměv?“ mírnil hlas kritiků zmiňovaný šéf státních novin Chu Si-ťin po zveřejnění podivných videí. „Ti, kteří mají podezření, že je Pcheng Šuaj pod nátlakem, musí mít opravdu temnou duši,“ dodal.

Že tenistka momentálně nežije ve svobodném blahobytu, naznačuje i fakt, že hovor s Thomasem Bachem se uskutečnil za přísného dozoru čínského sportovního funkcionáře. Čínská média o něm neinformovala, MOV poskytl jednu fotografii s usmívající se Pcheng Šuaj, ovšem celý záznam nenabídl. Zároveň není jasné, kým a jak byl hovor zorganizován.

MOV zastává oproti WTA odlišný přístup a zdá se, že ho virtuální setkání v porovnání s tenisovou asociací uklidnilo výrazněji. Předsedkyně sportovní komise Emma Terhová prohlásila: „Ulevilo se mi, když jsem viděla, že Pcheng Šuaj si vede dobře, což byl náš hlavní zájem.“

Analytici tvrdí, že vyvozováním rychlých závěrů o současném stavu Pcheng a vyhýbáním se jakékoli zmínce o jejích obviněních ze sexuálního napadení, MOV ohrožuje svou vlastní důvěryhodnost. A může riskovat, že se stane spoluviníkem pekingské propagandy.

„Závěry MOV stěží zmírňují naše obavy o blaho nebo bezpečnost Pcheng. Ve skutečnosti to vyvolává otázku, proč se – jak se zdá – MOV účastní toho, co je prakticky státem kontrolovaný příběh,“ uvedla Ma-ja Wang z lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě
Krimi

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě

Otřesný zážitek prožil britský cyklista Mark Cavendish se svou rodinou. Po týdnu, který strávil na jednotce intenzivní péče, se těšil na odpočinek ve svém domě v Essexu, toho se však nedočkal. V sobotu 27. listopadu se do jeho domu vloupala ozbrojená čtveřice lupičů, která cyklistovi a jeho manželce vyhrožovala. Celé události navíc přihlížely jeho dvě malé děti. „Bály se, že přijdou o život,“ vzpomíná Cavendish.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Zadržení Prataseviče řídil agent KGB, říká letecký dispečer. Směšné, brání se Bělorusko

Letecký dispečer, který v květnu přiměl k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, utekl do Polska. Tamním vyšetřovatelům řekl, že celou operaci řídil důstojník běloruské tajné služby KGB, uvedl list The New York Times (NYT) na svém webu. Polské úřady jeho svědectví vnímají jako klíčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

reklama