Tenistu Beckera hlídá za mřížemi starší vězeň. Exmilionář dostává 40 korun na den

Bývalý německý tenista Boris Becker, mimo jiné trojnásobný vítěz londýnského Wimbledonu, strávil první ze 130 týdnů v nechvalně proslulém vězení Wandsworth. Soudkyně ho tam poslala na 2,5 roku za podvody a zatajování informací při insolvenčním řízení.

Nejen německá, ale také britská média denně přinášejí „zpravodajství“, postřehy a domněnky o tom, jak bývalý tenisový šampion žije za mřížemi zařízení, které se nachází jen tři kilometry od wimbledonských kurtů.

Již pár hodin po Beckerově uvěznění, když ho do káznice odvezla eskorta přímo od soudu, se objevily první popisy toho, že Wandsworth je jednoho z nejhorších vězení ve Velké Británii, „vyniká“ zašlostí, tvrdým režimem a problémovým chodem kvůli drogově závislým vězňům.

Po týdnu přinesl reportér nejčtenějšího německého deníku Bild detaily přímo z místa. Becker je stále sám ve své cele v bloku E. Během následujících dnů by však měl být přeložen a „dostat“ spoluvězně. Celu smí bývalý tenista opouštět pouze na jídlo, na procházku ve venkovní části areálu (30 minut denně) a kvůli kurzům. Ve středu Becker absolvoval přednášku o fungování věznice v knihovně, smí se účastnit společenských akcí pořádaných uvnitř.

Podle Bildu nestihl Becker hned první možnou vycházku v sobotu ráno, protože se účastnil povinného setkání pro nové vězně, které personál prováděl zařízením. V neděli se mu dostalo „jen“ dvacetiminutového pobytu na čerstvém vzduchu. Během této doby se smí pohybovat po vnitřním nádvoří ve směru hodinových ručiček a poté se vrátí zpět do své cely.

Budíček v 7:00 hodin

Takzvaný společenský čas znamená, že Becker má dvakrát týdně povolený kontakt s ostatními vězni na chodbách po dobu asi 30 minut.

Beckerovi pomáhá s adaptací v novém prostředí jeden ze starších vězňů, takzvaný naslouchač. Jde o projekt charitativní organizace Samaritan. „Jedná se o starší, vážené vězně. Starají se o nové. Často jsou věřící, chodí do cel s biblí a nabízejí pomoc,“ uvedl v rozhovoru pro Bild jeden ze zaměstnanců věznice. Je prý možné, že právě takový naslouchač se stane Beckerovým spolunocležníkem v cele.

Denní režim je daný a neměnný: Budíček v 7.00 hodin, snídaně o hodinu později. O víkendech se večeří už v 16.30 hodin. Během prvního týdne dostal Becker například haši z hovězího masa a zeleniny či nákyp z brambor a mletého masa. K snídani bývají kukuřičné lupínky, celozrnné pšeničné sušenky a toast. „Porce jsou malé,“ přiznal jeden z dozorců.

Po 19. hodině už nikdo nesmí opustit celu. Společné sprchy jsou k dispozici dvakrát týdně na deset minut.

Bývalý multimilionář, který jen na oficiálních výhrách z tenisových turnajů utržil 25 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes půl miliardy korun, nyní ve věznici „inkasuje“ 10 liber týdně (necelých 300 korun), které může utratit za předem objednané věci, jako jsou čokoláda či toaletní potřeby. K dispozici má také telefonní kartu. Částku, kterou může provolat, však nikdo nespecifikoval. Jako první po příjezdu zavolal své partnerce Lilian de Carvalho Monteirové, která ho doprovázela k soudu.

A jak to má Becker s oblečením? Na snímcích od soudu bylo zřetelné, že si s sebou do vězení vzal sbalenou tašku. Podle informací deníku Bild si mohl ponechat své tenisky Puma, spodní prádlo a trička, která nosí pod tmavým vězeňským oblečením.

Pracovat Becker nesmí. To mohou jen vězni, kteří si ve Wandsworthu odpykávají celý trest. Práce na něj snad čeká v novém zařízení, do kterého by měl být převezen za osm až deset týdnů. Má jít o novější věznici s nižší bezpečnostní kategorií v okolí Londýna.

Tagy: