Tereza H. je doma. Štáb CNN Prima NEWS má podrobnosti
Tereza H., 25letá Češka, kterou pákistánský soud nejprve odsoudil za pašování drog, ale pak ji osvobodil, je doma. Potvrdila to jedna z obyvatelek Uherského Hradiště. Tereza H. koncem minulého týdne opustila Pákistán a v noci na pondělí zřejmě přistála na letišti v Praze.
Jedna z místních obyvatelek reportérce CNN Prima NEWS potvrdila, že se Tereza H. už před pár dny vrátila zpět do rodného Uherského Hradiště. Uvedla to s odkazem na Terezinu rodinu. „Neznala jsem ji, ale je doma. Hodně štěstí v nelehké situaci,“ vzkázala Tereze H. žena.
„S největší pravděpodobností Tereza doopravdy přiletěla z neděle na pondělí. Na letišti ji údajně měl vyzvednout její otec a pak ji převézt do rodného města,“ popsala pravděpodobný průběh událostí reportérka CNN Prima NEWS Daniela Habešová.
Redakce se pokoušela kontaktovat jak Terezu, tak její rodinu. Zatím ale nepřišla žádná odpověď. „Od sousedů jsme ale zjistili, že se Terezin otec z Uherského Hradiště před pár lety odstěhoval, ale její matka by měla být stále tady a Tereza u ní. Snažili jsme se kontaktovat i Terezinu kamarádku Simonu H., se kterou byla v osudný rok 2018 v Pákistánu. Podle rodiny Simony jsme zjistili, že ji Tereza i po svém návratu stále nekontaktovala a celá rodina Simony nechce mít s tímto případem nic společného,“ doplnila Habešová.
„Ptali jsme se lidí, zda-li ji viděli. Zatím ji ale na přímo nikdo neviděl. Předpokládá se, že po mnohaletém boji o návrat do České republiky se Tereza bude držet stranou jak médií, tak místních obyvatel,“ uzavřela reportérka.
Devět kilo heroinu v kufru
Celníci zadrželi Terezu H. v roce 2018 na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Mladá žena tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).
Tereza H. v odvolání proti rozsudku uvedla, že byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí dal za pravdu. Do případu se ale vložili celníci, kteří nějaký čas zadržovali její osobní věci, včetně cestovního pasu. Spor nakonec vyhrála a nejvyšší soud rozhodl, že může Pákistán po čtyřech letech opustit.