Sérii teroristických útoků zažily v posledních několika letech z evropských zemí zejména Francie a Británie, jen v roce 2015 se jich v Paříži odehrálo hned několik. Zatím naposledy terorista útočil v pondělí ve Vídni, kde zabil čtyři lidi. Policie ho poté zastřelila.
V lednu 2015 vnikli do redakce satirického časopisu Charlie Hebdo dva útočníci a začali po lidech střílet. Zemřelo 12 lidí, dalších 10 bylo zraněno. Nejvíce obětí si pak vyžádala série útoků, která se taktéž odehrála ve francouzské metropoli. V noci ze 13. na 14. listopadu 2015 se pak na šesti různých místech Paříže odehrály teroristické útoky. Zemřelo 130 lidí, přes 350 dalších bylo zraněno a nepřežilo sedm atentátníků.
O dva roky později, v květnu 2017, pak na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové v severoanglickém Manchesteru při sebevražedném útoku Brita libyjského původu zahynulo 22 lidí a přes 260 jich bylo zraněno.
Přehled teroristických útoků v Evropě za poslední rok:
- Na mostě London Bridge v britské metropoli 29. listopadu 2019 zaútočil nožem terorista, který měl na těle vestu s atrapou výbušnin. Policisté ho později na místě zastřelili. Při útoku bylo zraněno pět lidí, dva z nich zemřeli. Útočník byl už v roce 2012 odsouzen za terorismus, v roce 2018 se ale dostal podmínečně na svobodu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
- V lednu roku 2020 útočník ve francouzském městě Villejuif jižně od Paříže zabil nožem člověka a další dva zranil. Při činu provolával Alláhu akbar. 22letý konvertita k islámu, jehož policie zastřelila, se léčil na psychiatrii.
- Další útoky se odehrály 2. a 19. února 2020 – první z nich v Londýně, kde tamní policie zastřelila muže, který nožem zaútočil na několik lidí a nejméně tři zranil, z toho jednoho těžce. Za atentátem ze dne 19. února pak stál 34letý Němec Tobias Rathjen, který v německém městě Hanau zastřelil devět lidí s migračními kořeny ve dvou místních barech. Po několika hodinách ho policie našla mrtvého v jeho bytě spolu s jeho mrtvou matkou. Podle úřadů se jednalo o rasisticky motivovaný teroristický útok.
- O dva měsíce později, 4. dubna, zabil 33letý Súdánec dva lidi ve městě Romans-sur-Isère na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo zranění.
- 20. června 2020 si vyžádal tři mrtvé a tři vážně zraněné útok nožem v parku v jihoanglickém Readingu. Policie incident, jehož pachatelem byl 25letý Libyjec Chajri Saadalláh, označila za teroristický čin.
- 16. října 2020 pak 18letý Čečenec Abdulak Anzorov zavraždil na pařížském předměstí středoškolského učitele dějepisu Samuela Patyho, kterému uřízl hlavu. Motivem činu byla podle vyšetřovatelů pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim karikatury proroka Mohameda.
- Další útok se stal 29. října 2020. Útočník s nožem křičící Alláhu akbar zabil u kostela v jihofrancouzském přímořském městě Nice tři lidi a několik jich zranil. Pachatel teroru byl 21letý imigrant z Tuniska, jenž do Evropy připlul v září.
- Zatím naposledy útočil terorista 2. listopadu 2020 ve Vídni. Zastřelil čtyři lidi, než ho zneškodnila policie. Zásah nepřežil a nechal po sobě ještě sedm lidí v kritickém stavu. Ukázalo se, že úřady ho znaly, byl předčasně propuštěn z vězení, kam ho soud poslal za terorismus.