Američané po letech obvinili dalšího člověka z teroristického útoku na let Pan Am 103 ve skotském Lockerbie. Z útoku nově viní Libyjce Abu Agilu Mohammada Masuda. Ten byl podle některých médií špionem. Pád letadla způsobený bombou na palubě nepřežilo celkem 270 lidí.
Oznámení amerického ministra spravedlnosti Williama Barra přišlo v pondělí, kdy je zároveň i 32. výročí od pádu letadla. Za útokem měl mimo jiné stát i agent libyjských tajných služeb Abu Agila Mohammad Masud.
Podle některých médií je obviněný Libyjec aktuálně zadržen ve své rodné zemi, přičemž Barr požaduje jeho vydání, aby mohl být souzen ve Spojených státech.
Pád letu Pan Am 103 u skotského Lockerbie byl způsoben bombou v letadle. Teroristický útok nepřežilo celkem 270 lidí. Drtivá většina z nich byli cestující a posádka letadla, jedenáct lidí zemřelo na zemi kvůli padajícím troskám. Většina cestujících byla z USA.
Ze zosnování útoku byl dlouhá léta podezírán lybijský diktátor Muammar Kaddáfí. Že zničení letadla osobně nařídil potvrdil v roce 2011 bývalý libyjský ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl a posléze i sám tehdejší vládce Libye. Kaddáfího důvodem mělo být bombardování Libye o dva roky dříve americkými letouny. Při něm tehdy zemřely desítky lidí. Mimo jiné i Kaddáfího adoptivní dcera.
Britský soud v roce 2001 za umístění bomby do letadla odsoudil Libyjce Abdelbaseta al-Midžráhího. Ten byl však v roce 2009 z humanitních důvodů propuštěn, neboť trpěl rakovinou prostaty. Vrátil se do Libye, kde jej lidé na letišti vítali jako hrdinu.
Propuštění al-Midžráhího vyvolalo v USA rozhořčení, ale Britové argumentovali, že podle lékařských zpráv teroristovi zbývají pouze tři měsíce života. V tom se však lékaři mýlili, protože al-Midžráhí rakovině podlehl až o tři roky později.