reklama

Tesla má další bláznivý patent. Klasické stěrače hodlá nahradit laserovými paprsky

Přiznejme si, že současný způsob čistění čelního skla pomocí stěračů a ostřikovačů není zrovna nejefektivnější. V drtivé většině případů je nečistota pouze rozmazána, nikoliv zcela odstraněna. Na druhou stranu je tento systém velmi jednoduchý, levný a snadno opravitelný, což se o nové patentované sci-fi technologii společnosti Tesla rozhodně říci nedá. Lze u ní ale předpokládat mnohem větší účinnost. Vždyť jde o malá laserová děla!

reklama

„Pulzní laserové čištění nečistot nahromaděných na skleněných částech vozidla a fotovoltaických zařízeních“ si společnost Tesla nechala patentovat už v roce 2019, ale nakonec jej americký Úřad pro patenty a ochranné známky (USPTO) schválil teprve minulý týden.

Samočinný laserový systém by měl fungovat na základě několika kamer umístěných na autě, které by jednotlivé nečistoty detekovaly a následně i lokalizovaly. Poté by ji laserové emitory na přední kapotě a blatnících zaměřily a určily intenzitu paprsku. Ta by pochopitelně byla volena jen v takové míře, aby nedošlo k ohrožení posádky. Nakonec by z jakýchsi laserových děl vyšel výstřel, který by špínu doslova vypálil.

Zní to dosti bláznivě, že? Inu jako většina vynálezů a výtvorů této americké firmy. Otázkou však zůstává, zda vývojáři zvládnout patent přetavit v reálný produkt, který se opravdu uchytí a bude jej možné legalizovat i v běžném provozu. Přece jen jim stojí v cestě řada komplikací, s nimiž se budou muset vypořádat. Tesla proto raději ani neuvádí, kdy by laserové čistění skel mohlo být reálně použito. Dříve než na autě by však mohlo být aplikováno na čištění solárních panelů.

Tagy:
patent solární panel technologie čelní sklo vynález ostřikovače nové technologie Tesla čištění USA kamery laserové paprsky emitory stěrače Americký úřad pro patenty a ochranné známky

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama