Automobilka Tesla miliardáře Elona Muska prodala 75 procent svých bitcoinů, které loni nakoupila. Kryptoměnové společnosti se mezitím snaží přežít v těžkém tržním období. Šanci na úspěch věští vývojáři kryptoměny ethereum. Co dalšího se děje ve světě kryptoměn – to prozradí závěrečný díl pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
Když Tesla na začátku loňského roku oznámila, že nakoupila do svých rozvah bitcoiny, v kryptoměnové komunitě vypuklo šílenství. Cena bitconu letěla vzhůru a o široké adopci nejslavnější digitální mince pochyboval málokdo. Jenže o rok a půl později se situace na trhu obrátila vzhůru nohama. A Tesla kvůli svým vlastním problémů musela bitcoiny odprodat.
„Loni v únoru nakoupila Tesla bitcoin za 1,5 miliardy dolarů. Již v dubnu 2021 prodala deset procent za 272 milionů dolarů. V rámci kvartálního zveřejnění výsledků se nyní ukázalo, že v druhém kvartálu 2022 prodala 75 procent bitcoinů ze zbývajících rezerv za 936 milionů dolarů,“ uvedl Cryfin s tím, že Tesla chce mít v nejistých ekonomických časech k dispozici dostatek hotovosti.
Řetězová reakce
Kryptoměnové společnosti nadále prožívají obtížné období a jen stěží mnohdy splácejí své závazky. V minulosti už musely ohlásit bankrot například populární služba Celsius nebo fond Three Arrows Capital. Ukazuje se totiž, že kolabující entity jsou mezi sebou často obchodně provázané.
„Jedním z důvodů, proč se mnoho krypto firem dostalo do problému, je skutečnost, že u sebe mají navzájem investovaná aktiva a půjčují si. Začalo to ekosystémem Terra. U něj měl významné investice hedge fond Three Arrows Capital (3AC),“ vysvětlil Cryfin.
Firmy stále věří metaversu
I přes složitou ekonomickou situaci ve světě mnohé firmy nadále pumpují obrovské částky do vývoje digitálního vesmíru metaverse. Společnost Meta (dříve Facebook) na tom do jisté míry postavila vlastní budoucnost. Fenoménu metaverse si ale všímají i města, mezi nimi například luxusní Dubaj.
„Dubaj vydala novou metaverse strategii. Město je obecně nakloněné růstu toho průmyslu. Blockchainový trh v současnosti přispívá k HDP Dubaje 500 miliony dolarů ročně. Toto číslo by se mělo do roku 2027 zvýšit až na čtyři miliardy dolarů. Nyní chtějí proto zvýšit počet blockchainových a metaverse firem až pětinásobně a vytvořit až 40 tisíc virtuálních pracovních míst,“ uzavřel Cryfin.