Zájem o testování upadá a laboratoře zavírají. Na podzim nebudou kapacity, varují

Konec respirátorů ve veřejné dopravě

Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v České republice v posledních týdnech klesá, nesouvisí to však pouze se zlepšující se epidemickou situací, ale také s nižším množstvím testovaných. Samotné laboratoře v Česku upozorňují, že kvůli nezájmu hrozí zánik značné části kapacit, což by mohla být výrazná komplikace pro případnou podzimní vlnu. Strategie pro další vlnu chybí také České lékařské komoře (ČLK).

V Německu a Rakousku je denně provedeno i přes 300 tisíc testů. Oproti tomu Česko v testování značně zaostává. Například v pondělí bylo provedeno přibližně 16 tisíc PCR testů a necelých sedm tisíc laboratorně provedených antigenních tesů. Z nich vzešlo necelých pět tisíc nových případů nákazy.

Laboratoře proto předkládají, že je ve společnosti ve skutečnosti mnohem více nakažených. „Covidová situace je dnes rozhodně horší, než jak vyplývá z oficiálních vládních čísel. Počet provedených testů totiž klesal mnohem rychleji než počet nových případů. Když jsme na konci března naší laboratoř zavírali, měli jsme velmi vysokou míru pozitivity testů, která byla srovnatelná s vrcholy těch největších covidových vln,“ sdělil Martin Dienstbier ze společnosti DIANA Biotechnologies.

Podobně hovoří také odborníci. „Rozhodnutím vlády covid skončil, akorát jsou teď všichni nemocní, zrovna tady mám covid pozitivní pacientku,“ rýpl si v reakci na dotazy CNN Prima NEWS šéf lékařské komory Milan Kubek. „Je jasné, že když není zájem o testování a lidé chodí v současnosti velice málo na testy, tak jsou samozřejmě výsledky o počtu nově nakažených naprosto zavádějící. Skutečné počty nemocných jsou mnohem větší,“ doplnil.

Testovací kapacity se zmenšují

DIANA Biotechnologies patří mezi laboratoře, které snižování testovacích kapacit v důsledku rozhodnutí vlády kritizují. „Na vrcholu epidemie jsme byli schopni testovat přes 10 tisíc vzorků denně a stali jsme se tak jednou z největších laboratoří v ČR. Od 1.dubna však byla naše laboratoř rozhodnutím centrálního řídícího týmu ze systému vyjmuta. Pojišťovny totiž začaly hradit testy jen smluvním partnerům, které typicky měly už před začátkem epidemie,“ napsala společnost na svém Facebooku.

„Spolu s námi tak byla ze systému vyjmuta i řada dalších nových kvalitních laboratoří, z nichž velká část zůstane nejspíš natrvalo uzavřena, protože bude nucena rozprodat přístroje a propustit personál. To povede ke snížení PCR kapacit v ČR, které trvalo více než dva roky vybudovat,“ píší také.

To potvrzují i další laboratoře. „Naše odběrové místo od 1.4.2022 neposkytuje služby klientům pojišťoven OZP, ČPZP a VoZP, jelikož tyto pojišťovny s námi odmítají uzavřít smlouvu i přes naše dlouhodobé snahy. V tuto chvíli jsou kapacity dostatečné, vzhledem ke sníženému zájmu – pro srovnání v lednu 2022 jsme provedli 1 200 –⁠ 1 500 testů/den, nyní je to 150–⁠250 testů/den. Pokud dojde k další vlně a bude stejný zájem o testy jako tuto zimu, kapacity budou nedostatečné,“ přiblížil konkrétními daty pro CNN Prima NEWS Lukáš Maxmilián Rybníček z Covidpointu.

Podobně i laboratoř DIANA varuje před podzimní vlnou. „Vracíme se tím v podstatě do předcovidové situace, což se může nakonec ukázat jako správné rozhodnutí, ale z našeho pohledu jde spíše o krátkozraké rozhodnutí, které vůbec nepočítá s tím, že by se situace mohla například na podzim zase zhoršit. Vybudování kapacity na alespoň 100 tisíc PCR testů denně je běh na dlouhou trať,“ sdělil Dientsbier.

Připravenost na podzim

Jiné laboratoře zas věří, že budou na podzim připravené. „V současné době registrujeme menší zájem o PCR testování. Testovat se chodí zejména lidé, kteří plánují cesty do zahraničí, kde je PCR test pro vstup do země podmínkou. Jelikož je situace kolem covidu vždy nepředvídatelná, neděláme ukvapená rozhodnutí a vyčkáváme, jakým směrem se situace vyvine. Některá odběrová místa si ponecháme, jen zkrátíme provozní dobu, a v případě potřeby budeme na podzimní vlnu připraveni. Řada pracovníků odběrových míst je z řad studentů medicíny, kteří jsou flexibilní a mohou nastoupit podle svých studijních povinností,“ sdělila pro CNN Prima NEWS Eva Pánová z laboratoří EUC.

Nutnost přípravy na podzimní vlnu zdůrazňuje také lékařská komora. „Měli jsme možnost připomínkovat vyhlášku o epidemické bdělosti a právě jsme upozorňovali, že v té vyhlášce chybí, kdo bude zodpovědný za zajištění dostatečných testovacích kapacit v případě další epidemické vlny. Stejně jako ve vyhlášce není napsáno, kdo bude zodpovědný za řízení epidemie,“ kritizuje šéf komory Kubek.

Kapacity stávajících smluvních laboratoří by měly být aktuálně podle ministerstva zdravotnictví dostačující. „Pokud by tomu tak nebylo, měly by zdravotní pojišťovny již standardním zákonným způsobem přistoupit k uzavření smlouvy s těmi laboratořemi, které smlouvu dosud uzavřenu nemají. Jsou to totiž zdravotní pojišťovny, které jsou podle zákona povinny zajistit dostupnost hrazené péče prostřednictvím sítě smluvních poskytovatelů zdravotních služeb,“ komentoval situaci mluvčí rezortu Ondřej Jakob pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
Německo Rakousko Facebook CNN Prima NEWS laboratoř Česko COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví České republiky