Počet lidí, kteří od začátku epidemie v Česku zemřeli s covidem, přesáhl 24 000 – obětí je zatím 24 117. Poslední tisícovka úmrtí přibyla za pět dní. Ve středu přibylo v Česku dalších 11 928 potvrzených případů nemoci COVID-19, což je o 2 600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od poloviny února neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10 000. Reprodukční číslo, ukazující šíření epidemie, kleslo z 0,97 na 0,91.
V nemocnicích bylo ve středu 8 910 pacientů s covidem, o několik stovek méně než předchozí dva dny. S vážným průběhem je hospitalizováno 1 989 lidí. Počet hospitalizovaných je o několik stovek nižší než předchozí dva dny, kdy přesáhl devět tisíc.
Lékař: Česko je malé covidové peklo. Zdravotníci jsou zničení a nevěří, že to skončí
Doufal jsem v lepší výsledky lockdownu, přiznal v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS přednosta Pneumologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek, který Česko nazval malým covidovým peklem. Jeho nemocnice se dostala na vrchol zátěže před několika týdny a stále se tam drží. Podle Koblížka jsou zdravotníci po půl roce nepřetržité práce zničení a už snad ani nevěří, že pandemie skončí. Obává se, že pak budou lékaři i zdravotní sestry potřebovat psychologickou pomoc ve velkém.
Zatím nejvíc lidí s koronavirem bylo v nemocnicích podle revidovaných údajů toto pondělí, kdy ministerstvo evidovalo 9 429 hospitalizovaných, přes 2 000 z nich vyžadovalo intenzivní péči. V nemocnicích je nyní volných 11 procent všech lůžek na jednotkách JIP a ARO, pro covidové pacienty jich zbývá 124.
Vláda projedná mírné uvolnění pravidel
I když denní přírůstky v mezitýdenním srovnání v posledních dnech klesají a reprodukční číslo se drží pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, nemocnice čelí rekordnímu počtu pacientů s covidem včetně těch s těžkým průběhem. Vláda, která se sejde dnes večer, proto nechystá zásadní rozvolnění nynějších omezení a hodlá žádat o prodloužení nouzového stavu i po 28. březnu.
Ministr Jan Blatný (za ANO) už avizoval, že kvůli přeplněnosti nemocnic většina opatření zůstane minimálně do velikonočních svátků, padnout by mohl zákaz volného pohybu a sportu mimo katastr obcí. Kabinet se bude zabývat i nákupem dalších antigenních testů na koronavirus pro potřeby státu.
PES se drží ve čtvrtém stupni
Index epidemického rizika PES zůstává pátý den na 71 bodech a desátý den ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni kleslo zhruba o šest setin reprodukční číslo, mírně se zlepšily také ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre – tedy průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, 14denní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se COVID-19 prokázal až v nemocnici.
Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.
Hlavním ukazatelem je podle vlády naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy na třetinu současného stavu