V úterý bylo v Česku zaznamenáno 5176 případů nemoci COVID-19, zhruba o 700 méně než předchozí úterý. Rizikové skóre PES se desátý den drží na 57 bodech. Pokračuje tak zpomalování nárůstu počtu nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Také nárůst množství zemřelých lidí s covidem je pomalejší než před týdnem. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se už deset dní v řadě drží na 57 bodech, což odpovídá třetímu stupni pohotovosti z pěti. Vláda již dříve rozhodla, že opatření proti covidu se ze čtvrtého stupně na třetí uvolní až ve čtvrtek.
Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních čísel kolem 15 000 nakažených denně. V neděli 29. listopadu například přibylo 1074 případů, což bylo nejméně za den od 20. září. Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, testy potvrdily COVID-19 celkem u zhruba 528 500 lidí.
Pozorujeme více nežádoucích příhod po očkování na covid, varuje vakcinolog Petráš
Na přelomu ledna a února by v Česku měla být dostupná vakcína proti koronaviru. V úterý to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Očkování sice nebude povinné, Blatný i hlavní hygienička Jarmila Rážová ale avizovali, že ti, kteří se naočkovat nechají, budou zvýhodnění, ať už při otázce cestování mimo zemi, tak i případném omezení pohybu. O účinnosti i bezpečnosti očkování hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Marek Petráš.
Také nárůst množství úmrtí nakažených koronavirem postupně zpomaluje. Na přelomu října a listopadu přibývaly denně i více než dvě stovky zemřelých. Minulý týden se už nárůsty držely těsně nad jednou stovkou a v neděli 29. listopadu přibylo 87 úmrtí, což bylo nejméně od poloviny října. V pondělí pak bylo zaznamenáno 103 zemřelých a v úterý 51, ale údaje o množství úmrtí za jednotlivé dny ministerstvo většinou opakovaně zpětně navyšuje. Od začátku epidemie zemřelo celkem 8407 lidí.
V pondělí však mírně stoupl podíl potvrzených případů COVID-19 na počtu provedených testů. Z nedělních 16,7 procenta vzrostl na přibližně 17,9 procenta. Jedná se však stále o jedny z nejnižších nárůstů za poslední dva měsíce. Podíl případů na počtu testů za úterý zveřejní ministerstvo až dnes večer.
K pondělku se také zvýšil počet hospitalizovaných lidí s nemocí COVID-19, a to oproti neděli zhruba o dvě stovky na 4741. Ve vážném stavu je 675 z nich. Aktuálně covidem trpí 64 890 lidí v Česku. U většiny z nich má však nemoc lehčí průběh. V nemocnicích skončilo pouze 7,5 procenta z aktuálně nemocných.
Index rizika PES, se kterým souvisí zavádění opatření proti šíření COVID-19, se už od 23. listopadu drží na 57 bodech. Situace v jednotlivých krajích Česka se ale výrazně liší. Třeba v Praze se rizikové skóre drží již několik dní na 42 bodech, tedy těsně nad spodní hranicí pro třetí stupeň pohotovosti. V několika krajích je však index nad 60 body, tedy na čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Nejvyšší je nyní rizikové skóre v Olomouckém kraji se 74 body. Blíží se tak už nejvyššímu pátému stupni pohotovosti. V úterý přibylo v Olomouckém kraji 362 případů covidu, asi o 150 více než před týdnem.
Z jednotlivých okresů České republiky se v posledních dnech nejvíce šíří koronavirus na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno v přepočtu na 100 000 obyvatel asi 546 případů COVID-19.