reklama

Sokol: Covidový superúřad je naprosto zbytečný. Kontrolovat by ho mohl jen soud

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil plán vytvořit nový covidový superúřad. Ten by sdružoval všechny hygienické stanice v zemi a mohl by v případě nutnosti vyhlašovat i mimořádná opatření. Je existence superúřadu reálná? Bylo by jeho schválení ústavní? A je vůbec potřeba? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli právníci Tomáš Sokol a Ondřej Dostál.

reklama

Vytvoření covidového superúřadu zmiňuje ministr zdravotnictví Blatný. Není však jasné, zda by v jeho čele byl právě šéf resortu zdravotnictví, či hlavní hygienik ČR, kterým je aktuálně Jarmila Rážová.

K tématu

S jeho vytvořením nesouhlasí známý právník Tomáš Sokol a jeho kolega Ondřej Dostál, který je odborníkem na zdravotnické právo. „Proč měnit stav, který po právní stránce funguje, a hledat něco jiného, co je významně problematičtější, zejména pokud jde o respekt k občanským právům?“ ptal se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Sokol.

Otázky vyvolávají také rozšířené pravomoci úřadu. Výrazná omezení zasahující do lidských práv jsou již podle právníků možné v rámci stávajícího zákona. „Z nepochopitelného důvodu se rozšiřují dál. Přijde mi to naprosto zbytečné,“ dodal Sokol.

Narušení křehké dělby moci

Jeho kolega z právnického světa v pořadu 360° uvedl, že nynější opatření mohou být vyhlášena jen se souhlasem Poslanecké sněmovny, což by v případě vytvoření a fungování superúřadu již být nemuselo. „Tady v té změně vidím narušení křehké dělby moci,“ sdělil Dostál.

Podle obou právníků by velkým problémem byla případná kontrola superúřadu. Sokol vysvětlil, že aktuálně vzhledem k platnosti nouzového stavu vyhlášeného vládou funguje kontrola ze strany Parlamentu, navíc u členů vládnoucího kabinetu a jejich stran vstupuje do hry i politická odpovědnost. „Tady by tou kontrolou měl být soudní přezkum. Ale je to hodně neoperativní,“ řekl Sokol s tím, že by dále kvůli absenci politické odpovědnosti zbývala pouze ta úřednická.

Případný zákon o tvorbě superúřadu by podle Sokola mohl zastavit Ústavní soud, právník ho totiž považuje za protiústavní. Odborník na zdravotnické právo Dostál v pořadu 360° řekl, že by tomu tak sice mohlo být, ale samotné podání ústavní stížnosti a její vyřešení by trvalo dlouho. „Do té doby by jedna osoba mohla činit, jak chce,“ doplnil Dostál ve vysílání.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama