Sokol: Covidový superúřad je naprosto zbytečný. Kontrolovat by ho mohl jen soud

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil plán vytvořit nový covidový superúřad. Ten by sdružoval všechny hygienické stanice v zemi a mohl by v případě nutnosti vyhlašovat i mimořádná opatření. Je existence superúřadu reálná? Bylo by jeho schválení ústavní? A je vůbec potřeba? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli právníci Tomáš Sokol a Ondřej Dostál.

Vytvoření covidového superúřadu zmiňuje ministr zdravotnictví Blatný. Není však jasné, zda by v jeho čele byl právě šéf resortu zdravotnictví, či hlavní hygienik ČR, kterým je aktuálně Jarmila Rážová.

S jeho vytvořením nesouhlasí známý právník Tomáš Sokol a jeho kolega Ondřej Dostál, který je odborníkem na zdravotnické právo. „Proč měnit stav, který po právní stránce funguje, a hledat něco jiného, co je významně problematičtější, zejména pokud jde o respekt k občanským právům?“ ptal se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Sokol.

Otázky vyvolávají také rozšířené pravomoci úřadu. Výrazná omezení zasahující do lidských práv jsou již podle právníků možné v rámci stávajícího zákona. „Z nepochopitelného důvodu se rozšiřují dál. Přijde mi to naprosto zbytečné,“ dodal Sokol.

Narušení křehké dělby moci

Jeho kolega z právnického světa v pořadu 360° uvedl, že nynější opatření mohou být vyhlášena jen se souhlasem Poslanecké sněmovny, což by v případě vytvoření a fungování superúřadu již být nemuselo. „Tady v té změně vidím narušení křehké dělby moci,“ sdělil Dostál.

Podle obou právníků by velkým problémem byla případná kontrola superúřadu. Sokol vysvětlil, že aktuálně vzhledem k platnosti nouzového stavu vyhlášeného vládou funguje kontrola ze strany Parlamentu, navíc u členů vládnoucího kabinetu a jejich stran vstupuje do hry i politická odpovědnost. „Tady by tou kontrolou měl být soudní přezkum. Ale je to hodně neoperativní,“ řekl Sokol s tím, že by dále kvůli absenci politické odpovědnosti zbývala pouze ta úřednická.

Případný zákon o tvorbě superúřadu by podle Sokola mohl zastavit Ústavní soud, právník ho totiž považuje za protiústavní. Odborník na zdravotnické právo Dostál v pořadu 360° řekl, že by tomu tak sice mohlo být, ale samotné podání ústavní stížnosti a její vyřešení by trvalo dlouho. „Do té doby by jedna osoba mohla činit, jak chce,“ doplnil Dostál ve vysílání.

Tagy: