reklama

Sokol: Covidový superúřad je naprosto zbytečný. Kontrolovat by ho mohl jen soud

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil plán vytvořit nový covidový superúřad. Ten by sdružoval všechny hygienické stanice v zemi a mohl by v případě nutnosti vyhlašovat i mimořádná opatření. Je existence superúřadu reálná? Bylo by jeho schválení ústavní? A je vůbec potřeba? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli právníci Tomáš Sokol a Ondřej Dostál.

reklama

Vytvoření covidového superúřadu zmiňuje ministr zdravotnictví Blatný. Není však jasné, zda by v jeho čele byl právě šéf resortu zdravotnictví, či hlavní hygienik ČR, kterým je aktuálně Jarmila Rážová.

S jeho vytvořením nesouhlasí známý právník Tomáš Sokol a jeho kolega Ondřej Dostál, který je odborníkem na zdravotnické právo. „Proč měnit stav, který po právní stránce funguje, a hledat něco jiného, co je významně problematičtější, zejména pokud jde o respekt k občanským právům?“ ptal se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Sokol.

Otázky vyvolávají také rozšířené pravomoci úřadu. Výrazná omezení zasahující do lidských práv jsou již podle právníků možné v rámci stávajícího zákona. „Z nepochopitelného důvodu se rozšiřují dál. Přijde mi to naprosto zbytečné,“ dodal Sokol.

Narušení křehké dělby moci

Jeho kolega z právnického světa v pořadu 360° uvedl, že nynější opatření mohou být vyhlášena jen se souhlasem Poslanecké sněmovny, což by v případě vytvoření a fungování superúřadu již být nemuselo. „Tady v té změně vidím narušení křehké dělby moci,“ sdělil Dostál.

Podle obou právníků by velkým problémem byla případná kontrola superúřadu. Sokol vysvětlil, že aktuálně vzhledem k platnosti nouzového stavu vyhlášeného vládou funguje kontrola ze strany Parlamentu, navíc u členů vládnoucího kabinetu a jejich stran vstupuje do hry i politická odpovědnost. „Tady by tou kontrolou měl být soudní přezkum. Ale je to hodně neoperativní,“ řekl Sokol s tím, že by dále kvůli absenci politické odpovědnosti zbývala pouze ta úřednická.

Případný zákon o tvorbě superúřadu by podle Sokola mohl zastavit Ústavní soud, právník ho totiž považuje za protiústavní. Odborník na zdravotnické právo Dostál v pořadu 360° řekl, že by tomu tak sice mohlo být, ale samotné podání ústavní stížnosti a její vyřešení by trvalo dlouho. „Do té doby by jedna osoba mohla činit, jak chce,“ doplnil Dostál ve vysílání.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Medailová love story: Nejdřív slavil on, za sedm minut ona. Fantazie, zářil pár štěstím

Mít společné názory, zájmy či silné vzpomínky je vždy solidním základem pro fungování partnerského vztahu. Plavcům Pernille Blumeové z Dánska a Francouzi Florentu Manadouovi zůstane v paměti nedělní olympijský podvečer. Během několika minut získal pár hvězdných sportovců bronzovou, respektive stříbrnou medaili. Úspěch oslavili společným polibkem a dlouhým objetím na břehu tokijského bazénu.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama