reklama

Tiché uličky i dopisy ministrovi: Ochránci zvířat bojují za milost pro kapry

Před českými obchodními centry a na rozích ulic se již objevují fronty na vánoční kapry. Ochránci zvířat však proti této tradici brojí a vybízejí k humánnímu zacházení s kapry.

reklama

Na podporu zákazu prodeje živých ryb vznikla i petice nevládní organizace Compassion in World Farming (CIWF). Od začátku prosice ji podepsalo již témeř pět tisíc lidí. „Naše iniciativa Vánoce pro kapry se snaží upozornit na problémy spojené s možností nákupu ryb v živém stavu. To zahrnuje takové zacházení s živými, citlivými tvory, které lze na základě nejnovějších vědeckých poznatků označit za týrání zvířat,“ vysvětluje Lucie Moravcová, vedoucí kampaně RyboLove z CIWF, a dodává, že k tomuto jednání dochází zejména, ale nikoli pouze, při prodeji tzv. vánočních kaprů. Kampaň běží již třetím rokem.

Ochránci zvířat upozorňují na skutečnost, že celkový proces výlovu a prodeje kaprů vede ke zhoršení jejich životní pohody. Ryby jsou před samotným prodejem již několik měsíců bez jídla, při přesunech bez vody se dusí, dochází u nich k teplotním šokům či poškození kůže a nervové soustavy chlorem a nedostatkem kyslíku. Dalším problémem je neodborné usmrcování kaprů v domácnostech – kvůli nedostatečnému omráčení mohou kapři poměrně dlouho před smrtí ještě vnímat.

„Ve všech výše zmíněných bodech jde bezesporu o porušování zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání,“ píše se v závěru otevřeného dopisu, který může podepsat i široká veřejnost na webových stránkách organizace. „Vzhledem k tomu, že nelze účinně kontrolovat, jak se s jednotlivými živými rybami po nákupu zachází, je jediným možným řešením takovému nákupu zamezit,“ uzavírá Moravcová. Aktivisté za osvobození zvířat každoročně protestují před káděmi.

Proti prodeji a zabíjení kaprů protestují i ochránci zvířat z organizace Zvířata nejíme. Již čtvrtým rokem pořádají protestní akce s názvem „Tiché uličky za kapry“. Letos se před Vánoci konaly v šesti městech a dnes odpoledne protesty vyvrcholí v Praze před obchodním centrem Nový Smíchov. Desítky aktivistů se scházejí u kádí, kde vyjadřují tichý nesouhlas s touto tradicí. „Cílem Tiché uličky je poukázat na kruté zacházení a zbytečné zabíjení kaprů, bytostí toužících po životě stejně jako každý z nás. Vánoce bývají označovány jako svátky míru, což bývá zcela v rozporu se štědrovečerní večeří,“ uvádí zástupci spolku. Organizátoři zároveň vybízejí k tomu, aby lidé tradičního vánočního kapra nenahrazovali jiným masem, ale zvolili k oslavě svátků klidu a míru raději rostlinné varianty.

Česká republika patří mezi největší producenty kaprů v Evropě –⁠ každý rok se jich vyloví zhruba osmnáct tisíc tun. Naprostá většina z nich se prodá před Vánoci. Ochránci také varují před tradičním vypouštěním koupených kaprů do volných toků –⁠ oslabená a vyhladovělá zvířata nemají šanci ve volné zimní přírodě přežít.

Tagy:
kapr vánoce ochránci zvířat vánoční kapři

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama