Přivydělat si nějakou tu korunu. To je cíl desítek tisíc Čechů, kteří hledají brigádu na léto. Každoročně se to týká studentů, dlouhodobě nezaměstnaných, ale třeba i seniorů nebo lidí, kteří si ve stálém zaměstnání horko těžko vydělají třeba na dovolenou. Květen je ideální čas na její získání. Přinášíme pár tipů, jak si správně vybrat a jak pohovor nepodcenit. I když se jedná jen o dočasnou záležitost, zájemců o brigády je spousta.
Jestli patříte k těm, kteří si chtějí v létě vylepšit rozpočet, jednejte nyní. Nejlepší je informovat se na internetu, kde se objevuje nabídek nejvíce. Díky následujícím tipům budete mít lepší přehled, jak si dočasného zaměstnavatele vybrat a co mu nabídnout.
Nabídky brigád
Spektrum profesí, které si přes prázdniny můžete vyzkoušet a přitom na nich vydělat, je široké. Můžete zkusit sezónní profesi, ať už je to plavčík nebo prodavač zmrzliny. Šanci ovšem dostanete i na místech, která fungují celoročně, přes léto ale shánějí náhradu za pracovníky, kteří si vybírají dovolenou. Stát se z vás může masérka ve wellness hotelu, číšník v restauraci ale také skladník či administrativní pracovník. Možností je mnoho. Stačí si rozmyslet, kterým směrem chcete jít, a podle toho hledat.
Jak si vybrat?
Studuji vysokou školu
Plánujete v oboru, kterému se věnujete, zůstat? Pak se vyplatí u něj vydržet i přes léto. Kromě toho, že si vyděláte, získáte cenné zkušenosti, které zužitkujete, až jednou budete žádat o trvalé zaměstnání. Hodit se mohou i při samotném studiu.
Jsem na volné noze
Pak si vybírejte podle dosavadních zkušeností, svého zdravotního stavu a časových možností. Pokud vás trápí bolesti zad, výdělek získaný nošením těžkých talířů hostům restaurace bude zdaněný nejen státem ale pravděpodobně i zhoršeným zdravotním stavem. A šéf z vás radostí do stropu taky nejspíš skákat nebude.
A naopak. Máte volné dny, rádi mluvíte s lidmi i v cizím jazyce a mezi vaše koníčky patří návštěvy památek? Pak se nebojte ucházet o práci průvodce. A jestli máte rádi svůj klid a vynikáte smyslem pro pořádek, zvolte brigádu v kanceláři.
Doma, nebo za hranicemi?
Za letním výdělkem můžete vyrazit i do světa. Když se vydáte na zkušenou za hranice, otestujete si vlastní odhodlání i jazykové dovednosti. Miliony volných míst nabízí například databáze ec.europa.eu.
Na brigádu se připravte
Zjistěte si o oboru, ve kterém se chystáte pracovat, potřebné informace. Vyhnete se tak nejen překvapení, že o danou práci vlastně nestojíte a nevydržíte v ní už ani den, ale i následnému výpadku ve výdělku.
Pohovor berte vážně
Kdo si myslí, že se při žádosti o krátkodobou brigádu nemusí tolik snažit, ten se plete. Brigád sice bývá celá řada, ovšem řada zájemců o ně je ještě delší. A proto je vhodné přistupovat k žádosti o práci seriózně a potenciálnímu zaměstnavateli dokázat, že o ni skutečně stojíte.
Dobře poznejte zaměstnavatele
I při brigádě je dobré vědět, do čeho jdete. Web Prace.cz doporučuje si při pohovoru zjistit vše, co se pozice, o níž se ucházíte, týká: „Především si ujasněte, jaká je náplň práce, kolik hodin týdně či měsíčně bude nutné pracovat, zda bude zcela na vás, kdy si „hodiny“ odpracujete. Jak moc dopředu je možné si „směny“ určovat a případně měnit.
Nesehnali jste?
Brigád v oboru, který jste si zvolili, je málo a už se vám nepodařilo sehnat volné místo? Postarejte se o to, aby firmy, do nichž jste se hlásili, věděly, že jste i nadále k dispozici pro případ, že by jim některý z kandidátů vypadl.