Tisíce lidí v Česku podle odborníků, kteří založili Iniciativu Sníh, zemřely kvůli pandemii koronaviru zbytečně. Příčinou přitom nemusela být jen nemoc COVID-19. K iniciativě se připojil například i šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo imunolog Zdeněk Hel. Požadují, aby se boj s pandemií řídil na základě vědeckých důkazů.
Česko podle Hela epidemii nezvládá a s koronavirem se podle něj kvůli „kompromisnímu přístupu“ vlády budeme potýkat ještě déle. To na tiskové konferenci zmínil také Kubek, podle něhož se kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) chová krajně nezodpovědně. „Každý den, kdy budeme v rozvolněném stavu, zaplatíme několika dny karantény po Novém roce,“ uvedl prezident ČLK.
„Je dobrou zprávou, že máme antigenní testy. Špatnou zprávou je, že je neumíme využít správně,“ doplnil. Antigenní testy by se podle něj měly užívat především k testování ve školách, zaměstnanců v továrnách nebo úředníků. Nedotažený je podle něj i návrh na vakcinaci populace, nejsme na ni připraveni. „Dá se očekávat, že to bude další průšvih,“ řekl Kubek.
Iniciativu podporuje také demografka Dagmar Dzúrová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. COVID-19 podle dostupných dat zkrátil život více než 9 500 lidem a další budou mít vážné následky. Obyvatelé ČR podle expertů přišli dohromady o 90 tisíc let života. „Tento počet zemřelých je z poloviny v důsledku úmrtí na covid a s covidem a druhá část, úplně stejný počet, je v důsledku jiných příčin,“ vysvětlila Dzúrová s tím, že příčiny úmrtí ovšem zatím nejsou k dispozici.
Poprvé po 50 letech se sníží naděje dožití
Do konce roku se navíc podle demografů sníží naděje dožití českých mužů v průměru asi o 1,15 roku a žen o téměř jeden rok. Tato hodnota přitom neklesla už celá desetiletí. „Za posledních 50 let u nás nedošlo ke snížení naděje dožití,“ uvedla Dzúrová. „Ekonomika není zdravá s umírajícími lidmi,“ dodal René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP).
Kubek na tiskové konferenci také informoval, že za dobu pandemie zemřelo v Česku už 30 lékařů s koronavirem. Hel poté dodal, že lidé už jsou z neustále se měnících opatření otrávení, proto je také začínají méně dodržovat. „Občané jsou již unavení z přecházení z jednotlivých stupňů a z dlouhých restrikcí. Virus ale není unaven ani zdaleka,“ sdělil.
Opatření by měla mít vědecký základ
„Věříme, že rozhodování by mělo být důsledně postaveno na základě vědeckých dat a faktů. Cílem iniciativy je, aby každý občan České republiky mohl benefitovat z odborných znalostí celosvětové vědecké komunity,“ uvedl Hel.
K Iniciativě Sníh, která je pojmenována po zakladateli oboru epidemiologie, britském lékaři Johnu Snowovi, se přidal také imunolog Václav Hořejší. „Vyzýváme vládu, aby urychleně realizovala plán dobrovolného očkování a připravila profesionální komunikační kampaň na jeho podporu,“ apeluje na vládu Hořejší. Naráží tak na mnoho dezinformací, které se s vakcinací pojí, i na dosavadní informační kampaň, jež si vysloužila kritiku.
Spolek chce především komunikovat expertní názory svých členů a přispět k tomu, aby se lidé v mnohdy protichůdných informacích vyznali. „Iniciativa Sníh bude pracovat jako nezávislý think-tank poskytující občanům, médiím i institucím srozumitelné a vědecky podložené informace a současně bude vyvracet omyly a dezinformace, které se od vzniku pandemie šíří,“ uvádějí její zakladatelé na svém webu.