Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů v Česku. Lékaři stále upozorňují na to, jak důležitá je prevence. Od kdy mají muži nárok na preventivní prohlídky a jaké jsou první varovné příznaky tohoto nádorového onemocnění? CNN Prima NEWS s těmito otázkami oslovila Slavomíra Klátila, ambulantního urologa ze Vsetína a Zlína.
Pane doktore, kam se mohou muži objednat na preventivní kontrolu. Je potřeba nejprve oslovit praktika, nebo lze jít rovnou k urologovi?
Preventivní prohlídky v urologické ambulanci nejsou povinné. U mužů, kteří mají pozitivní rodinnou anamnézu, tedy že se otec či děda léčili s karcinomem prostaty, je vhodné zahájit dispenzarizaci (pravidelné sledování) okolo 40. roku života. U ostatních doporučuji první návštěvu po 50. roce. Někteří pacienti přijdou s žádankou od praktického lékaře, jiní ji nemají. Určitě to není podmínka.
Jak často by měli preventivní prohlídku muži podstupovat?
Pokud je pacient bez potíží, bez nutnosti průběžného sledování například pro litiázu, benigní hyperplazii prostaty či karcinom prostaty, stačí jednou za dva roky. Pacienty zveme na pravidelné kontroly například kvůli ledvinovým kamenům (litiáze), zvětšené prostatě (benigní hyperplazie prostaty) nebo zhoubnému nádoru prostaty (karcinomu). Tyto pacienty tedy trvale sledujeme jednou až dvakrát do roka.
Proč je podle vás osvěta o prevenci prostaty tak špatná například v porovnání s rakovinou prsu? Je to tím, že muži neradi chodí k lékařům?
Myslím si, že velkou roli hraje stud a strach z vyšetření. Když se nad tím zamyslíme, většina dívek začne z preventivních důvodů navštěvovat gynekologickou ambulanci v pubertě, zatímco u mužů není v tomto věku preventivní urologické vyšetření nutné. Karcinom prostaty se ve většině případů nevyskytuje po 50. rokem, zatímco karcinomy prsou se vyskytují i v mladším věku.
Od jakého věku je potřeba tuto prevenci podstupovat?
Jak jsem již zmínil, doporučená věková hranice je 50 let. Prevenci by měli podstupovat všichni muži. Cílem je včasné zachycení zhoubného nádoru prostaty, aby byla šance na jeho vyléčení co největší.
A jak přesně prohlídka probíhá? Je bolestivá?
Prohlídka nevyžaduje žádné složité přípravy. Lékař se zeptá na aktuální obtíže klienta, poté pohmatem provede vyšetření břicha, případně zevního genitálu a nakonec vyšetří prostatu přes konečník. Toto vyšetření může být trochu nepříjemné, není ale bolestivé. Součástí prohlídky je i ultrazvuk močového ústrojí a odběr krve a moči. Následně lékař stanoví předběžnou nebo konečnou diagnózu.
Neměli by se více zapojit praktičtí lékaři a toto vyšetření nabízet nebo doporučovat? Stejně jako to dělají gynekologové s mamografem?
Určitě ano, někteří praktičtí lékaři odebírají při preventivní prohlídce krev na vyšetření prostatického antigenu PSA, což je bílkovina produkovaná prostatou. S její rostoucí hodnotou v krevním séru roste i riziko přítomnosti karcinomu prostaty. Ale i při negativních hodnotách PSA by od určitého věku bylo vhodné vyšetření u urologa.
Jaké jsou první varovné příznaky rakoviny prostaty?
V první fázi je karcinom prostaty asymptomatický, to znamená bezpříznakový. Často na něj narazíme náhodou, a to při odběru krve na PSA. Uzdravení závisí na včasném odhalení této choroby. Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které ale lze jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty. Mezi tyto známky patří časté močení v noci (nykturie) i přes den, nucení na močení (urgence), únik moči po vymočení (inkontinence), slabý proud, obtížné močení (retardace startu mikce) nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. Jedním z příznaků může být i přítomnost krve ve spermatu (hemosperma).
Postihuje tento karcinom i mladší muže?
Karcinom prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů středního a vyššího věku. Nejvíce nemocných je mezi 70. a 80. rokem, avšak přibývá i mladších pacientů. Screening by mohl zachytit nádor třeba i u padesátníků a šedesátníků. Mně se podařilo zachytit karcinom prostaty u jednačtyřicetiletého muže. Jeho otec i starší bratr měli tuto nemoc rovněž. Je to taková rarita, nicméně pozitivní rodinná anamnéza by měla být jakýmsi signálem k návštěvě urologické ambulance.
Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život
Movember je tradiční celosvětová listopadová charitativní kampaň, která poukazuje na zdraví mužů a také na rakovinu prostaty. Charakteristický je pro ni knírek, který si řada mužů nechává tento měsíc symbolicky narůst. Diagnózu rakovina prostaty si každý rok v ČR vyslechne až osm tisíc mužů. Jedním z nich byl i pan Karel, který je členem pacientské organizace Asociace mužů sobě. Ve svém příběhu prozradil, co pro něho bylo nejtěžší a proč se rozhodl spolu s ostatními pomáhat mužům se stejnou diagnózou.
Pokročila nějak medicína v léčbě tohoto nádorového onemocnění?
U lokalizovaného nádoru prostaty, tedy pokud je postižena jen prostata a žádné jiné orgány, je možné pacienta zcela vyléčit a zamezit tomu, aby se rakovina rozšířila do jiných orgánů. Pacient si může vybrat mezi dvěma typy léčby, a to operací, nebo ozařováním. Zlatým standardem je robotická radikální prostatektomie. Patří mezi nejčastější výkony prováděné v centrech zabývající se uroonkologickou chirurgií. Operace se provádí v celkové anestezii, odstraňuje se při ní prostata, semenné váčky a někdy i spádové lymfatické uzliny. Pacienti jsou hospitalizováni většinou po dobu pěti dnů. Dříve se karcinom prostaty operoval otevřenou cestou, tento typ operací je ale zastaralý a prakticky až na několik málo pracovišť se od něj upustilo. Nahradily jej robotické a laparoskopické operace. V ČR vzniklo za posledních pár let celkem 14 robotických center, která se touto problematikou zabývají.
A pokud si pacient zvolí variantu ozařování?
Cílem radioterapie je ozářit a tím usmrtit nádorové buňky, které jsou na ozáření citlivé. Moderní lineární urychlovače a zavedení nových ozařovacích technik (3D CRT, IMRT), které dovolily zvyšovat dávku záření do nádoru při nezvýšené toxicitě na okolní zdravé tkáně, umožňují dosahovat výrazně lepších léčebných výsledků. Další možností je takzvaná protonová radioterapie, která je rovněž velmi účinná, přesná a šetrná s minimálními vedlejšími účinky.
Existuje ještě jiná možnost léčby?
U některých pacientů lze zvolit konzervativní postup, tj. active surveillance. Jedná se o pravidelné urologické monitorování přesně podle stanoveného harmonogramu, bez aktivní léčby. K ní se přistupuje při progresi onemocnění.
Jak motivovat muže, aby chodili na pravidelnou prohlídku?
To je někdy velice těžké a myslím si, že na to neexistuje žádný recept. Řada z nich přichází pod nátlakem manželky. Určitě by pomohla motivační kampaň nebo reklama ministerstva zdravotnictví, podobně jako je tomu u očkování.
Pokud by se naopak chtěl preventivně nechat vyšetřit mladší muž, musí za prohlídku zaplatit?
Do urologické ambulance občas zamíří i mladí muži. Někteří mají potíže s předkožkou, hmatnou rezistenci na varleti, zánět, renální koliku, potíže s erekcí... Mezi nimi jsou i pacienti, kterým nic není a chtějí se nechat vyšetřit. Takové pacienty neodmítneme a řádně je vyšetříme bez poplatku.
Jak dlouhé jsou objednací lhůty v urologických ambulancích?
Každá ambulance to má trochu jinak nastavené. Akutní pacienty ošetříme samozřejmě hned, jinak se snažíme na vyšetření objednávat do měsíce.