CNN Prima News screening

screening

Výpis příspěvků ke štítku „screening“

Boj proti rakovině: Existuje prevence, riziko diagnózy přesto roste. V čem lidé dělají chybu?

Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.

Až 300 žen v Česku zemře zbytečně. Zákeřné rakovině lze předejít, pomoci může nový plán

Ročně zemře v České republice kvůli rakovině děložního hrdla zhruba 300 žen. Nádorovému onemocnění, které je způsobeno lidským papilomavirem (HPV), lze přitom předejít očkováním, které by dokonce výskyt nemoci mohlo snížit na minimum. Do roku 2030 je v souladu s Národním onkologickým plánem cílem naočkovat minimálně 90 procent dívek do 15 let a výrazně zvýšit i proočkovanost chlapců. K vymýcení nemoci by mohlo přispět také přijetí komplexního Národního plánu pro eliminaci HPV asociovaných nádorů.

Jak být v roce 2025 zdravější a šťastnější? Experti mají osm tipů, jak o sebe lépe pečovat

Zaměřeno na sebe. I tak by se dala nazvat výzva, k níž skrze rady a tipy vybízejí lékaři a odborníci v roce 2025. Právě v novém roce by si podle nich měli lidé dát za cíl lépe se o sebe starat, být zdravější a zároveň šťastnější. V praktických i neotřelých osmi tipech – včetně jednoduchých triků – se zaměřují nejen na pravidelné prohlídky u lékaře či bezplatné screeningové programy, ale také na adekvátní pitný režim, správné sezení či technologický detox.

S příchodem příznaků „tichého zabijáka“ bývá pozdě. Naději pacientům nabízí cílený screening

Dvě stovky. Tolik rizikových pacientů lékaři zkontrolovali v prvním roce fungování programu cíleného vyhledávání rakoviny slinivky břišní. A u několika z nich zjistili přednádorové léze. Díky tomu mohou zahájit léčbu včas a nemocným prodloužit život. „Tichý zabiják“, jak se tomuto typu karcinomu přezdívá, zpočátku nemá žádné příznaky, což komplikuje jeho diagnostiku. Cílem programu je proto odhalit nemoc, než se naplno rozvine. Důležitost včasného záchytu lékaři připomínají při příležitosti Mezinárodního dne karcinomu pankreatu, který připadá na 21. listopadu.

Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?

Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.

Překonáním rakoviny prsu to nekončí. Ženám může pomoci včasná rehabilitace, mnohé to neví

Každý rok je v České republice diagnostikováno kolem 7 500 nových případů žen s karcinomem prsu. Výskyt nemoci stoupá především mezi mladšími pacientkami. Přesto se v tuzemsku daří stále větší procento nemocných uzdravovat. Nabízí se ovšem otázka, jakou další péči mohou využít léčené i vyléčené ženy, aby byla kvalita jejich života co nejpodobnější té před onemocněním. Onkologickým pacientkám se tak dostává multidisciplinární péče a vedle onkologů se do ní stále častěji zapojují i další specialisté. Jednou z možností je i onkorehabilitace. Odborníci upozorňují, že pro ženy, které prodělaly karcinom prsu, hraje fyzioterapie klíčovou roli pro jejich zotavení.

Prevence, která může zachránit život: Na jaká bezplatná vyšetření a kdy mají ženy nárok?

V dnešní uspěchané době lidé velmi často zapomínají na to nejcennější – vlastní zdraví. V České republice přitom existuje řada preventivních vyšetření, na která mají lidé bezplatně nárok. Bez ohledu na zdravotní problém může jediná taková návštěva mít zásadní vliv na vývoj onemocnění. Které prohlídky by konkrétně ženy neměly zanedbávat?

Rakovina plic bují rychle, počítá se každý týden. Jak zkrátit cestu od diagnózy k léčbě?

Pokud se v plicích rozbují nádor, je třeba zahájit léčbu v co nejkratším čase, neboť tumory rychle rostou a metastazují. V tom, zda se pacient uzdraví, tak hraje roli každý týden. Část lidí však na diagnózu a léčbu čeká měsíce. To se snaží změnit pneumologové, kteří iniciovali program časného záchytu plicního karcinomu, jenž umí odhalit nádory včas. Usilují také o zkrácení cesty pacienta od vyšetření k „na míru šité“ léčbě. Mluví o tom v rámci Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.

Rakovině děložního čípku ročně podlehne 400 Češek. Nová AI metoda jim pomáhá zachránit život

Druhé nejčastější nádorové onemocnění v Evropě, kterému jen v Česku ročně podlehne 400 žen. Karcinom děložního čípku je většinou způsobený dlouhodobou infekcí lidským papilomavirem, neboli HPV. Existují však screeningové programy, konkrétně se jedná o cytologické vyšetření, které ročně podstoupí více než dva miliony Češek. Při něm lékaři hledají přednádorové změny či přímo karcinom. Nově lze navíc testovat samotnou přítomnost viru. Plzeňská Bioptická laboratoř používá od ledna k vyhodnocování vzorků umělou inteligenci (AI).

Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?

Každý třetí Čech se v životě potýká s rakovinou, podíl mladých roste. Kde děláme chyby?

Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s její agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla podle odborníků vypadat jinak. Na co přesně se zaměřit a které druhy rakoviny jsou nejčastější?