Tokijská radnice vyvíjí oficiální seznamovací aplikaci, která si klade za cíl vytvořit nové manželské páry a pomoci s dlouhodobě klesající porodností, informovala agentura AP. Městská správa japonské metropole již pro potenciální páry provozuje online poradenství. Aplikace s názvem Tokyo Futari Story (volně přeloženo jako Příběh dvou v Tokiu) by podle úřadů měla být dostupná později tento rok. Využívat ji bude možné na telefonu i na webovém prohlížeči, uvedli zástupci radnice.
Japonská média dříve informovala, že k registraci do nové aplikace nebude nutné jen ověření identity v podobě například fotografie řidičského průkazu, ale i kopie daňové evidence k doložení příjmů, či podepsaný souhlas s tím, že registrovaná osoba je připravena se vdát nebo oženit. Tokijská radnice se k těmto informacím zatím nevyjádřila. Úřady též nekomentovaly spekulace médií, zda bude nutné při registraci uvést výšku, povolání a dosažené vzdělání.
ČTĚTE TAKÉ: Recept na přemnožení medvědů. Japonský lovec z nich dělá klobásy a doufá, že je tak ochrání
Ve 125milionovém Japonsku se uzavírá čím dál méně manželských svazků a porodnost je rekordně nízká, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Minulý rok bylo v asijské zemi uzavřeno 474 717 manželství, což představuje meziroční pokles o více než 30 tisíc. Počet narozených dětí klesl z předloňských 770 759 na 727 277 v roce 2023.
Čechy trápí neplodnost: I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?
Až pět procent českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Situaci už nyní ovlivňuje umělá inteligence, která podle ředitelky reprodukční kliniky REPROMEDA Kateřiny Veselé sehraje v oblasti umělého oplodnění významnou roli.
Na celonárodní úrovni se japonská vláda pokouší vyřešit problém nízké porodnosti finanční podporou rodin s dětmi a zřizováním podpůrných zařízení pro péči o děti, píše AP. Rovněž se uvolnily zákony v oblasti migrace, aby do asijské země proudilo více zahraničních pracovníků.
V období takzvaného baby boomu v 70. letech Japonsko zaznamenávalo více než dva miliony porodů ročně, od nového století porodnost ale prudce klesá. Podle odborníků může být na vině japonská pracovní kultura, která vede k nepřiměřeně dlouhé době strávené v práci, kvůli čemuž mají lidé méně příležitostí se seznámit. Řada Japonců také považuje výchovu dítěte za příliš finančně náročnou.
Tokijská radnice dlouhodobě sponzoruje akce, na nichž se nezadaní mohou seznámit a zadaní poradit se vztahovými odborníky. Zamilované dvojice si současně mohou nechat příběhy svého prvního seznámení zvěčnit v podobě japonského komiksu manga, případně o něm nechat napsat píseň.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mít dítě je luxus, mnoho lidí to odkládá, říká expertka. Vypočítala, kolik stojí výchova