Evropu trápí zvýšená koncentrace oxidů síry. Vulkán na La Palmě stále chrlí lávu

Sopka na kanárském ostrově La Palma chrlí lávu, sopečný popel a toxické plyny už bezmála dva měsíce. Nad Evropou už byly naměřeny zvýšené koncentrace oxidů síry. Podle některých expertů už sopečná aktivita v minulosti ovlivnila klima i na několik let.

Už téměř dva měsíce ze sopky na La Palmě nepřetržitě vytékají proudy lávy. Ta vytváří novou pevninskou plochu a ostrov se nepatrně zvětšuje. Kvůli sopečnému popelu byl několikrát omezen provoz místního letiště. Sopečné plyny se ale mohou projevit i tisíce kilometrů daleko.

„Kysličník siřičitý se dostal až nad Evropu ve vyšších vrstvách troposféry, nicméně nemáme zprávy o tom, že by se objevily kyselé deště nebo něco takového,“ popsal Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu.

Aktivitu sopky v její blízkosti přesto doprovázejí neobvyklé meteorologické jevy, jako například blesky nebo oblaka ve formě soustředných kružnic. Sopky v minulosti dokázaly ovlivnit klima celé planety i na několik let, to však v tomto případě zatím podle expertů nehrozí.

„K tomu, aby došlo k nějakému dlouhodobějšímu ovlivnění klimatu v Evropě nebo v širším okolí sopky by musely být sopečný popel nebo plyny vrženy až do stratosféry,“ uvedl Smola a vysvětlil, že to znamená vzdálenost 11 až 15 kilometrů.

Sopka už přesto napáchala obrovské škody. Zničila 1 500 obydlí, infrastrukturu a banánové plantáže. Jeden člověk kvůli erupcím zemřel. Kdy se vulkán konečně uklidní, zatím není vůbec jasné.

Tagy: