Poškozené domy a lidé v panice utíkající do ulic. Silné zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo životy

Silné zemětřesení, které v sobotu postihlo oblast u druhého největšího města Ekvádoru, přístavu Guayaquil, si vyžádalo dvanáct obětí, oznámil v televizním projevu k národu ekvádorský prezident Guillermo Lasso. Předchozí zprávy hovořily o čtyřech obětech, úřady však připouštěly, že neznámý počet lidí se může nacházet pod sutinami. Bilance stále nemusí být konečná. Otřesy poškodily budovy, lidé v panice vybíhali do ulic. Lasso vyzval obyvatele, aby zachovali klid. Otřesy byly patrné také na severu Peru.

„Doposud bylo nahlášeno dvanáct obětí, jedenáct z nich v provincii El Oro, jedna v provincii Azuay. Zranění jsou ošetřováni v nemocnicích,“ informoval na Twitteru Sekretariát pro krizové řízení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Papoušek pozná, že se blíží zemětřesení, věří Turci. Pestrobarevní ptáci jdou v zemi na dračku

Jeden člověk podle agentury AP zemřel v andském městě Cuenca. Obětí se stal cestující ve vozidle, uvězněný pod sutinami domu. Další přišli o život v pobřežní provincii El Oro. V provinčním středisku Machala se zřítil dvoupatrový dům a v jeho sutinách se ocitl neznámý počet lidí. Práci záchranářů a policistů komplikuje popadané elektrické vedení a výpadek telefonického spojení. „Pokračujeme ve vykonávání bezpečnostních opatření, provádění evakuace a v podpoře komunit, zasažených zemětřesením,“ uvedla na Twitteru tamní policie.

Americká geologická služba USGS oznámila zemětřesení o síle 6,7 u ekvádorského pobřeží, s epicentrem asi 80 kilometrů jižně od přístavu Guayaquil, druhého největšího města v jihoamerické zemi, ležícího asi 270 kilometrů jihozápadně od hlavního města Quito. Evropští seismologové nejprve odhadli sílu otřesů na 6,9 stupně.

V Guayaquilu úřady oznámily praskliny na domech. Zdi některých objektů se zřítily. Úřady nařídily uzavřít tři silniční tunely. Videa sdílená na sociálních sítích ukázala lidi shromažďující se na ulicích přístavu Guayaquil a okolních obcí. Místní se svěřovali, že jim doma padaly různé věci. Aglomerace má asi tři miliony obyvatel.

Tagy: